Sosyal Hak ve Yardımlar

Muhtaçlık Aylığı Hakkında, Nedir? Kimler Yararlanır?

Muhtaçlık Aylığı Nedir? Muhtaç Aylığından Yararlanma Şartları

Muhtaçlık Aylığı Nedir?

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Muhtaçlık aylığı olarak söylendiğinde 2022 sayılı kanun kapsamında verilen engelli aylığı ile karıştırılmaktadır. Muhtaçlık aylığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından bağlanan bir aylıktır.

Muhtaçlık aylığı ile 2022 engelli aylığının karıştırılmaması için daha önce sitemizde yer verdiğimiz Engelli Aylığı Nedir? Kimler Yararlanır? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Muhtaçlık Aylığı Hakkında, Nedir? Kimler Yararlanır?
Muhtaçlık Aylığı Hakkında, Nedir? Kimler Yararlanır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından vakfiyelerde yer alan hayır şartlarının yerine getirilmesi amacıyla 27.09.2008 tarihli ve 27010 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Vakıflar Yönetmeliği” hükümleri gereğince muhtaç aylığı bağlanmaktadır.

Vakıflar Yönetmeliğinin hükümlerine göre, 18 yaşından büyük engelli bireylere ve 18 yaşından küçük engelli çocuğu bulunan ana babalara ve ayrıca, annesi veya babası olmayan 18 yaşından gün almamış yetim çocuklara aylık bağlanmaktadır.

Muhtaç Aylığından Yararlanma Şartları

Annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan muhtaçlara aşağıdaki şartların tamamını sağlamaları halinde muhtaç aylığı bağlanır.

* Sosyal güvencesi olmaması,

* Herhangi bir gelir veya aylığı bulunmaması,

* Mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması,

* Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması veya olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmemesi

Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Muhtaç aylığı başvuru formu,
Engelliler için engelini belirten sağlık kurulu raporu

 Başvuru Yeri Ve Şekli:Muhtaç aylığı talebinde bulunan kişiler başvuru formunu doldurup imzaladıktan sonra engelli ise engellini belirten sağlık kurulu raporunu ekleyip, ikamet ettiği ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne şahsen, posta yoluyla veya Genel Müdürlüğün​ internet sitesi üzerinden başvuru yapabilirler.

Güncel haberler için takipte kalın news.google.com / TİKTOK / İNSTEGRAM

İlgili Başlıklar;

Engelli maaşı alanlara müjde!

Engelli aylığı nedir kimler yararlanır!


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu