Sosyal Hak ve Yardımlar

Nakdi Yardım Nedir: Parası Ne Kadar? Kimlere Verilir?

Nakdi Yardım Ne Demek? Kimler Nakdi Yardım Desteği Alabilir? Nakdi Yardım Parası Ne Kadar? Yardımlar Ne Zaman Ödenmeye Başlayacak?

Nakdi Yardım Nedir? Neleri Kapsıyor? Nakdi Yardım Parası Ne Kadar? Nakdi Yardımlardan Yararlanabilmek İçin Ne Yapmak Gerekir? Nereye Başvuru Yapılır? Kimler Nakdi Yardım Alabilir? Engelliler ve Engelli Yakınları Nakdi Yardım Parası Almaya Hak Kazanır Mı? Bütün bu soruların cevapları bu yazımızda…

Nakdi Yardım Nedir Parası Ne Kadar

Bütün dünyayı etkisi altına alan corona virüs salgını nedeniyle devletler çeşitli önlemler alıyor. Alınan önlemlerin en kritik noktalarını sağlık ve ekonomi alanında alınan önlemler oluşturuyor. Sosyal devlet olma gereği devletimiz vatandaşları için gerekli yardımları sağlamaya başladı. Bu yardımlardan birisi de nakdi yardım parası dediğimiz ihtiyaç sahibi ailelere sağlanan nakdi destek.

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un nakdi yardım paketini açıklamasının ardından corona virüsünden ekonomik olarak etkilenen bireyler, “Nakdi yardım ne demek?”, “Nasıl alınır?”, “Nakdi Yardım Başvurusu Nereye Yapılır?” gibi sorulara yanıt arar oldu. engellilerdostu olarak bizler de engellileri yakından ilgilendiren nakdi yardım konusunda detaylı araştırmalar yaptık. Sizlerle paylaşmak istedik.

Nakdi Yardım Ne Demek?

Genel olarak baktığımızda nakdi yardım nedir? Nakdi yardım ne demektir? gibi soruların cevapları aslında sorunun içinde saklı. Adı üzerinden nakit olarak yapılan yardıma nakdi yardım denir. Ancak gündemimiz malum. Korona virüsü. Bu vesile ile halihazırda var olan ve 2 milyonu aşkın ailenin yararlandığı sosyal yardım desteğinin adı nakdi yardım parası olarak kullanılmaya başlandı.

Bu çerçevede korona virüsüne bağlı yaşanan maddi sıkıntılardan etkilenen yaklaşık 2 milyon dar gelirli aileye sosyal yardım desteği kapsamında nakdi yardım parası verileceği açıklandı.

Kimler Nakdi Yardım Desteği Alabilir?

Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yaptığı açıklayama göre nakdi yardım parasından halihazırda sosyal yardım alan vatandaşlar yararlanabilecek. Sosyal yardım desteği alan 2 milyon aileye nakdi yardım parası verilecek.

Nakdi Yardım Parası Ne Kadar?

Nakdi yardım parası miktarının kesin olmamak kaydıyla 1.000 TL olduğu duyuruldu. Nakdi yardımdan yararlanmaya hak kazanan ailelerin hesabına otomatik olarak yatırılacak. Bireylerin herhangi bir başvuru yapmasına gerek yok. Devletten sosyal yardım alan ve açıklanan 1.000 TL’lik nakdi yardım parasından yararlanacakları şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. 65 yaş ve üstüne verilen yaşlı aylığı alanlar,
 2. Bakım parası bir diğer adı ile engelli yakını maaşı alanlar,
 3. Engelli maaşı alan engelliler,
 4. Silikozis maaşı alanlar,
 5. Eşi vefat etmiş kadınlara ödenen sosyal yardımdan yararlanan bireyler,
 6. Bakıma muhtaç asker aileleri,
 7. Yetim ve öksüzlere verilen sosyal yardım kapsamına giren yetim ve öksüzler,
 8. Şartlı sağlık ve şartlı eğitim yardımları alanlar,
 9. Çoklu doğum yapanlar. (İkiz, üçüz, dördüz çoklu bebek sahibi olan aileler)
 10. Tüberküloz, SSPE Hastalarına ödenen nakdi yardımdan faydalanan kişiler,
 11. Muhtaç asker çocuğu yardımı alan asker çocukları

Yardımlar Ne Zaman Ödenmeye Başlayacak?

Nakdi yardım parası (Sosyal yardım) 1 nisan 2020 tarihinden itibaren kademeli olarak ödenmeye başlanacak. Corona virüsünün yayılmasını önlemek amaçlı alınan tedbirler kapsamında oluşabilecek yığılmaları önlemek için ödemeler doğum yılının son rakamı baz alınarak yapılacak. Bu bağlamda;

 • Doğum yılı son rakamı 0 ya da 5 olanlar 1 nisan 2020 çarşamba günü
 • 1 veya 6 olanlar 2 nisan perşembe
 • 2 ve 7 olanlar 3 nisan cuma
 • 3 ile 8 olanlar 4 nisan cumartesi
 • 4 ve 9 olanlar ise 5 nisan pazar günü nakdi yardım parası alabilecek.

Yapılan nakdi yardım parası, PTT şubeleri ve ATM’lerin yanı sıra bütün kamu bankalarının ATM’lerinden PTT kartı ile komisyonsuz olarak çekilebilecek.

Engelliler Nakdi Yardım Parası Alabilir Mi?

Nakdi yardım parasından kimlerin yararlanabileceğini yukarıda sıralamıştık. Bu doğrultuda yukarıda belirttiğimiz gibi engelli maaşı alanlar ve engelli yakını (evde bakım parası) alanlar da nakdi yardım parası alabilecek. Doğum tarihlerinin son rakamına göre belirlenen tarihler arasında PTT’den 1000 TL’lik nakdi yardımı alabilecekler.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. news.google.com//


makale içeriği alt bilgi

4 Yorum

 1. Iyi gunler.engelli oglum icin evde bakim parasi aliyorum.bi gelirim yok evli degilim ama yardim parasi alamiyorum.sosyal hizmetlere gittim engelli ayligi alanlara verilecek dediler yani evde bakim parasi alanlara yokmus.bilgisi olan varmi acaba?

 2. benim yüzde 68 engelli raporum var engelli olarak nelerden faydalanabilirim yardımcı olursanız çok memnun olurum yorumuma cevap yazarsanız sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu