Çalışma Yaşamı

Norm fazlası engelli öğretmenin isteği dışında resen yeri değiştirilemez

engellilerdostu.com olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul ve kurumlarda görev yapan engelli öğretmenlerin, norm fazlası duruma geldiklerinde resen görev yeri değişikliği yapılıp-yapılamayacağı ile ilgili önemli bir konuya değinmek istedik. Yaptığımız araştırma sonucunda Gaziantep ilinde norm fazlası olarak görev yapan engelli bir öğretmene Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görüş niteliğinde bir yazı gönderildiği ve bu yazıya istinaden ise norm fazlası durumda bulunan engelli öğretmenin görev yerinin değiştirilemeyeceği anlaşılmıştır. Detaylar için okumaya devam edebilirsiniz…

25.06.1983 Tarihli ve 18088 Sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğinin Ek-3 maddesinin 4. fıkrasındaki; “Engellilik durumu devam ettiği sürece kurumlarca isteği dışında memurun yeri değiştirilemez. Engellilik durumu ortadan kalkan memurlar hakkında bu Yönetmelik’te yer alan diğer hükümler uygulanır.” hükümleri bulunmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 03.06.2016 tarih ve 6122397 sayılı yazıları ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğinin Ek-3 maddesinin 4. fıkrasına atıfta bulunarak norm kadro fazlası durumunda olan engelli öğretmenlerin engellilik durumu nedeniyle belgelerini ibraz ettiği sürece okulda norm kadro fazlası olarak görevine devam edebileceğini ve norm fazlalığı nedeniyle yer değiştirmeye tabi tutulamayacağını belirtmiştir.

Buna göre engeli öğretmenler norm fazlası olarak belirlenebilecek fakat resen görev yerleri değiştirilemeyecektir. Engelli norm fazlası öğretmenin yerine bir başka öğretmen norm fazlası olarak ta belirlenemeyecektir.

 

Konu hakkında ki görüş yazısı aşağıya aktarılmıştır.

 

 

engellilerdostu-Özel İçerik


Etiketler

Bir Yorum

  1. Peki norm fazlası engelli sınıf öğretmeni yer değiştirmeyip okulunda kaldığında kendisine sınıf açılmak zorunda mı? Okuldan başka bir öğretmeni göndermeleri gerekiyor ama böyle yapılmıyor. Sınıfı ve dersi de yoksa okulda ne yapacak peki bu öğretmen?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
Kapalı
Kapalı