Güncel

Ocak 2023 Emekli Zammı Ne Kadar?

Ocak 2023 Emekli Zammı Ne Kadar? SSK BAĞ-KUR En Düşük Emekli Maaşı Kaç TL ‘ ye Yükselebilir? Emekli Maaşı Zammı Yüzde Kaç Olacak?

Ocak 2023 Emekli Zammı Ne Kadar?

Kamu çalışanlarına ve özel sektör çalışanlarına verilen maaşlarda enflasyon oranlarına göre her sene zam yapılır. Yapılan bu zamlar, değişiklik gösteren enflasyon oranlarına göre artar. Bu enflasyon oranlarının yaşam şartlarına etkisi hesaplanır ve ortaya asgari geçim miktarı çıkar.

Bu asgari geçim miktarına göre alınan maaşlara ise belli düzeylerde zam yapılır. 2023 senesi başlarken, emekli olan vatandaşlar da ocak 2023 emekli zammı ne kadar diye merak etti ve araştırmaya yapmaya başladı. Çünkü verilen bu maaşlar, emekli olan vatandaşları çok yakından ilgilendiriyor.

Bu verilen zamlara göre hayat şartlarını belirleyen vatandaşlar, devletten gelecek güzel haberi bekliyor. Bu yazı dizimizde ocak 2023 emekli zammı ne kadar diye merak eden vatandaşlarımızın tüm sorularına cevap verir niteliktedir.

Ocak 2023 Emekli Zammı Ne Kadar?
Ocak 2023 Emekli Zammı Ne Kadar?

SSK BAĞ-KUR En Düşük Emekli Maaşı Kaç TL ‘ ye Yükselebilir?

SSK BAĞKUR en düşük emekli maaşı kaç TL ‘ye yükselebilir sorusu tüm emekli vatandaşlar tarafından merakla bekleniyor. Bu sorunun cevabını bekleyen vatandaşların yüzünü yine devlet güldürmeyi başardı.

Her sene yılda iki kere ocak ve temmuz aylarında alınan maaşlara verilen bu zamların ücreti geçen sene emekli olan vatandaşa % 42 oranında yapılmıştı ve aldıkları ücret en az 5034 Türk Lirası şeklinde belirlenmişti. Bu seneki emekli zammı oranı da enflasyon oranlarına göre hesaplanacağı için bu zam oranı, % 40 ile yüzde % 75 arasında bir zam beklenmektedir. 

Verilecek olan bu zam oranı senede iki kere olmak üzere maaşlarına artış olarak yansır. Bu alınacak olan zam oranını, çalıştığınız yerdeki statünüz, çalışma yılınız ve durumunuza göre değişiklik gösterebilir. Bu konu hakkındaki tüm bilgileri ise devlet önümüzdeki ay kesin olarak açıklayacağını duyurdu.  Beklediğiniz bu konu hakkındaki tüm haberlerin Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası açıklayacağını bildirdi.

Emekli Maaşı Zammı Yüzde Kaç Olacak?

Tüm emekli vatandaşlar, emekli maaşı zammı yüzde kaç olacak sorusunun cevabını merak ediyor. Ocak ayında alacağınız bu zammın ilk ayağı enflasyon oranlarına göre belirlendiği için beklenen ilk zam miktarı en az % 40 oranında olacaktır.

Temmuz 2023 zammının ise % 35 oranında olacağı tahmin ediliyor. Alacağınız bu zam miktarı önümüzdeki ay cumhurbaşkanı tarafından açıklanacaktır. Her sene değişen zam ücretini hesaplamak için, yapmanız gereken tek şey çalışma yılınızı, kıdeminizi ve devletin enflasyon oranını bilmektir. Tüm bu yapılan hesaplamalar sonrasında devletin vereceği zam miktarı meydana çıkacaktır. Devlet, yaptığı bu zam oranları ile vatandaşın alım gücünü destekler, hayat refahını arttır ve vatandaşın enflasyon karşısında ezilmesini engeller. Kısaca yapılacak olan bu zamlar tamamen vatandaşı koruma amaçlı yapılır. Her sene en düşük emekli maaşını ise SGK tarım emeklileri ve SGK işçi emeklileri alır.

İlgili Başlıklar;

2023 engelli maaşı ne kadar olacak?

2023 yaşlılık aylığı ne kadar olacak?


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu