EğitimGüncelSosyal Hak ve Yardımlar

Öğrencilere 1000 TL Ulaşım Desteği!

Öğrencilere Ulaşım Desteği! Öğrenci Yol Yardımı Başvurusu? Öğrenci Yol Yardım Başvuru Şartları?

Öğrencilere 1000 TL Ulaşım Desteği!

Öğrencilere 1000 TL Ulaşım Desteği!

Malum ekonomi, maddi sıkıntılar ve geçim zorlukları gibi sıkıntılar ailelerin belini bükmüş durumda. Özellikle üniversite çağına gelmiş ve şehirlerarası yolculuk yapmak zorunda kalan, ailelerinden ayrı bir hayata tutunmak zorunda kalan öğrencilerin maddi olarak cepleri yanıyor durumda… Konaklama, yeme-içme derken verilen bursta bir yerde yetersiz kalmaya başlamıştır. 

Ara tatiller, yaz tatilleri gibi dönemlerde öğrenciler aileleri ile bir araya gelmek için şehirden şehre göçebe gibi yaşıyorlar. Ülkemiz, bu konularda öğrencilere oldukça destek olmakta, sahip çıkmaktadır.

Kimse mağdur olmasın, öğrenciler perişan kalmasın ve ailelerinden kopmasın diye yol masrafları da karşılanacaktır.

150.000 öğrenci için yol desteği müjdesi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verildi. Gidiş geliş için yılda iki kere öğrenciler biner liralık ulaşım desteği verilecek!

Öğrencilere Ulaşım Desteği

Öğrencilere 1000 TL Ulaşım Desteği!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapılan kabine toplantısının ardından üniversite öğrencilerine müjdesini verdi. Ulaşım için konuşmasını yapan Erdoğan, “Bir müjdede üniversite öğrencilerimize vermek istiyorum. Ulaşım desteği sağlayacağız. Yılda 2 defa verilecek bu destek sayesinde 150 bin öğrencimiz ailelerin yanına herhangi bir yük getirmeden gidecek” sözleri ile müjdesini duyurdu. 

Aynı şekilde açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ta cümlelerini şu şekilde duyurdu, “Sosyal yardım alan ailelerin çocuklarını, lisans ve 25 yaş altı olanlara, ailelerinden uzak olan öğrencilerin gidiş-dönüş biletlerini biz karşılayacağız. Tek yön 500 liraya kadar ödeme yapacağız. Yılda iki kez olacak. Koşulları karşılayan her bir öğrenciye yaklaşık 2 bin lira ödemesi olacak. Öğrencilerimize ödemeler, vakıflarımız aracılığıyla IBAN’lara yatırılacak” 

Yukarıdaki açıklamalara bakılırsa, ailelerinin yanına gitmek isteyen üniversite öğrencileri, kendi ceplerinden herhangi bir harcama yapmadan yol yardımlarından faydalanarak daha kolay ve masrafsız yolculuk yapabileceklerdir. 

Öğrenci Yol Yardımı Başvurusu?

Öğrencilere 1000 TL Ulaşım Desteği!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Aile-Sosyal hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yapmış olduğu açıklamadan sonra, üniversite öğrencileri yol yardımlarına başvurabilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidebilirler. Bunun yanı sıra öğrenciler https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi sayfasını ziyaret ederek diğer yardımları ve başvuru yöntemlerini de öğrenebilirler. 

Öğrenci Yol Yardım Başvuru Şartları?

Üniversite öğrencileri için verilecek olan yol yardımlarından faydalanabilmek için;

  • Türk vatandaşı olmak,
  • 25 yaşını geçmemiş olmak.

25 yaş üstü olan öğrenciler ile açık öğretim-uzaktan eğitim alan öğrenciler bu yardımlardan faydalanamayacaklardır. 

İlgili başlıklar;

Vakıflar ve derneklerin verdiği burslar nelerdir?

Belediyelerin verdiği burslar nelerdir?

Kyk burs başvuruları ne zaman!


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu