Otizm

Otizm Belirtileri 

Otizm Belirtileri 

Çocuğunuzun otistik olup olmadığının anlaşılması için sizin belirtileri gözlemleyerek bir uzmana danışmanız şarttır.

Otizm Nedir? 

Kişinin etrafındakilerle sözel veyahut başka bir şekilde uygun bir iletişim ilişkisi kuramaması olarak ifade edilen bir gelişim bozukluğu olan otizm, genel olarak çocukların ilk üç yaşlarında başlamakta ve hayat boyu devam etmektedir. Günümüzde sağlık hizmeti veren çeşitli kuruluşlarca basit testler sonucu anlaşılabilmektedir. Otizm bakımından erken tanı ve uygun rehabilitasyon programları, söz konusu vakaların sosyal hayata kazandırılmasında önemli rol oynamaktadır.

Otizmin nedeni günümüzde hala tam olarak çözülebilmiş olmasa da genetik bir faktörün etkili olduğu düşünülmektedir. Kızlarda erkeklere oranla daha az görülmektedir. Otizmli kişilerin yüzde 70’inde zekâ geriliği, yüzde 10’unda ise üstün zekâ görülmektedir. Otizmli kişilerde bununla birlikte dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluk, duygu durum bozukluğu, epilepsi gibi rahatsızlıklar da görülebilmektedir.

otizim belirtileri

Otizm Belirtileri Nelerdir?

Herhangi bir kişi ya da çocuğa otizm tanısı konulabilmesi için açıklanacak olan belirtilerden en az 6 tanesini gösteriyor olması gerekmektedir.

Sosyal etkileşiminde yetersizlikler görülmektedir. Örnek vermek gerekirse göz teması kuramamak, yaşıtlarıyla oyun oynamamak ve ilgilenmemek, gündelik normal sayılacak mimik ve duygusal ifadeleri göstermemek, karşılıklı etkileşim başlatma ve sürdürme konusunda zorluk yaşamak gibi hususlar görülebilmektedir.

İletişim bozukluğu bakımından ise konuşamama, ekolali olarak bilinen aynı kelimeyi sürekli tekrar etme ve konuşan diğer çocuklarla iletişime geçmeye çalışmama gibi belirtiler görülebilmektedir.

otizim cinsiyetleri

Çocukların hayal dünyası çok geniştir ve günlük hayatta hayali ve sembolik oyunlar kurgulayıp oynamaktan hoşlanmaktadırlar. Dolayısıyla çocuğun hayali oyunlar oynamaktan kaçınması, tekrarlayan rutin ve basit hareketler yapması ve aşırı takıntılı olması, duygusal açıdan uyarılamaması gibi durumlar da otizm belirtileri arasında görülmektedir. Genel anlamda sayılan söz konusu belirtileri ayrıntılı şekilde sıralayacak olursak otizmli çocuklarda şu belirtilere rastlamak mümkündür:

 • Göz temasının olmaması ya da kısıtlı olması, 
 • Adı ile seslenildiğinde tepki verilmemesi,
 • Aşırı hareketli ya da aşırı hareketsiz olunması,
 • Öpme ve sarılma gibi fiziksel temaslardan çekinip hoşlanılmaması,
 • Konuşmada gecikme görülmesi,
 • Toplum içinde yaşıtlarıyla ilgilenmeme, oyunlara katılmama ve diyalog kurulmaması,
 • Aynı kelimelerin tekrar edilmesi ve kalıplar halinde konuşulması,
 • İlgisizce her şeye gülünmesi ve kıkırdanması,
 • Tekrarlayan bir hareketi yapması (örneğin zıplama, dönme, nesneleri döndürme, el çırpma ve benzeri)
 • Bir şeye çok takıntılı, bazen aşırı hırçın ve inatçı olunması,
 • Sosyal ortama girildiğinde korku ve aşırı tepki verilmesi,
 • Kendilerine ve çevresindeki eşyalara zarar verildiğinin gözlenmesi, 
 • Normal öğrenme metotlarına karşı duyarsız olma ve zor anlama görülmesi, otizmin belirtileri arasındadır. 

Yukarıda açıklanmış olan belirtilerden en az 5-6 tanesinin çocuk üzerinde görülmesi halinde, bir sağlık kuruluşuna başvurulmasında yarar vardır.

otizim belirtileri neler

Otizmin Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

Otizmin tedavisinde erken tanı ve uygun rehabilitasyon, otizmli kişinin ya da çocuğun sosyal hayata çabucak ve en iyi şekilde adapte edilmesi bakımından oldukça önemlidir. Esas anlamda otizm tedavisi, kişinin sosyal çevreye uyumlu hale getirilmesi ve bireysel anlamdaki yeteneklerinin geliştirilmesini sağmaya yöneliktir. Bunu sağlamak adına davranışsal eğitimler ve kişiye özel terapiler uygulanmaktadır. Bu özel terapiler arasında konuşma terapisi,  motor yeteneklerini arttırmaya yönelik faaliyetler ve sosyal becerileri kazandırmaya yönelen aktiviteler bulunmaktadır. Otizmli çocuklar için eğitim ile tedavi tek seçenektir. 

Otizme eşlik eden hiperaktivite, obsesif kompulsif bozukluk ve benzeri durumlarda doktor tavsiyesi ve reçetesi ile ilaç kullanımı da mümkündür. Otizmin tedavi edilmesinde, dolayısıyla otizmli kişinin topluma kazandırılarak sosyalleşmesini sağlamak, bireysel anlamda yeteneklerini yükseltmek adına uygulanan tedavi programlarında, ailenin de büyük rolü vardır. Bu bakımdan otizmli kişinin ailesinin de bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi önemlidir.

 


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
Kapalı
Kapalı