Güncel

Otizm Nedir? Belirtiler Nelerdir? Otizm Farkındalık Günü

Otizm Farkındalık Günü; 2 Nisan, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık yaratarak otizmden kaynaklanan sorunlara çözümler yaratmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edildi.

Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir?

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Otizm spektrum bozukluğu, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel farklılıktır. Otizmin, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu metinde otizm spektrum bozukluğu için kullanım kolaylığı nedeniyle zaman zaman otizm terimi kullanılmıştır.

Otizm Spektrum Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Can Arimidex be crushed, split, or chewed? If you’re an older adult taking Mavenclad, your doctor may give you additional blood tests. The most frequently reported side effects are headaches, increased vaginal secretions, vaginal discomfort, abdominal pain, and genital itching dette link. I’ve ever had prescribed( I have suffered most of my adult life from crippling tension headaches).

 

Otizm Erken Teşhis Nasıl Konulur?

 • Başkalarıyla göz teması kurmuyorsa,
 • İsmini söylediğinizde bakmıyorsa,
 • Söyleneni işitmiyor gibi davranıyorsa,
 • Parmağıyla istediği şeyi göstermiyorsa,
 • Oyuncaklarla oynamayı bilmiyorsa,
 • Akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermiyorsa,
 • Bazı sözleri tekrar tekrar ve ilişkisiz ortamlarda söylüyorsa,
 • Konuşmada akranlarının gerisinde kalmışsa,
 • Sallanmak, çırpınmak gibi garip hareketleri varsa,
 • aşırı hareketli, hep kendi bildiğince davranıyorsa,
 • Gözleri bir şeye takılıp kalıyorsa,
 • Bazı eşyaları döndürmek, sıraya dizmek gibi sıra dışı hareketler yapıyorsa,
 • Günlük yaşamındaki düzen değişikliklerine aşırı tepki veriyorsa,

Otizm Farkındalık Günü; Otizm açısından değerlendirme yapmak gerekir. Erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde ellisinde otizmin belirtileri kontrol altına alınabilmekte, gelişim sağlanabilmekte, büyük ilerleme kaydedilmekte ve hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmayabilmektedir.

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü münasebetiyle birçok engelliler alanında faaliyet gösteren dernek, sendika ve temsilcileri kamuoyu açıklaması yaptı.

Emniyet Sivil Memurları Sendikası Engelliler Komisyonu: Bugün günlerden 2 Nisan Otizm Farkındalık Günüdür.

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası Engelliler Komisyon Başkanlığı: Sendika olarak faaliyet gösterdiğimiz Hizmet Kolumuz olan Milli Eğitim Bakanlığı personelleri içerisinde de bu personelin farkına varılmasını ve bir an önce pek çoğu Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan Otizmli bireylerin Genel İdari Hizmetler Sınıfına geçirilmesini talep ediyor, tüm Otizmlilerin farkındalık gününü tebrik ederiz.

Sağlık Hizmetleri Sendikası Engelliler Komisyon Başkanlığı: Küçücük bir Merhabanın derin dostluk etkisini bilen yürekler yetiştirmek için; Otizmin farkındayız, onların yanındayız.

Engelliler Platformu: Ülkemizde sağlıklı istatistikler olmaması nedeniyle, önceki yıllarda ulaşılan tahmini bilgilere göre 550.000 otizmli birey ile 0-14 yaş grubunda 150.000 civarında otizmli çocuk bulunduğu ihtimali göz önünde bulunuyor.

Otizmli bireylerin ebeveynleri, kardeşleri, yakın akraba ve çevreleri de hesaba katıldığı zaman, Türkiye’de her ile yayılmış durumda otizmden etkilenen 2 milyondan fazla vatandaşımızdan bahsedebiliriz. Yetkililer, Otizmli bireylerin sayısal verilerini ivedilikle kamuoyuna açıklamaları gerekmektedir.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR // news.google.com


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu