GüncelOtizm

Otizmli Çocuklar İçin Seyahat İpuçları

Otizmli Çocuklar İçin Seyahat İpuçları

Otizmli çocuk ile seyahat etmek diğer çocuklara göre oldukça zorlu olabilir. Çünkü bu özel çocuklar sahiptirler. Yolculuklarda bu alışkanlıklar değişeceği için otizmli çocuklar için yolculuk çileye dönüşebilir. Ancak seyahate çıkmadan önce yapılacak bazı hazırlıklar ile işler kolaylaşabilir.

Seyahat Planınızı İyi Yapın

Otizmli çocuklar her ne kadar alışkanlıklarına bağlı olsa da değişik yerler görmek ve yeni deneyimler edinmek gelişimleri için çok önemlidir. Dil ve sosyal becerilerin gelişmesi için faydalı olacaktır. Bu nedenle sosyal hayatları sınırlanmamalı, aksine daha hareketli olmalıdır.

Otizmli çocuklarla seyahat ederken daha fazla fayda sağlamak için önceden planlama yapmak şarttır. Evden uzakta, yabancı insanlar arasında geçirilen zaman çocuklar için zorlayıcı olabilir. Otizmli çocuklar kendisini güvende hissetmez ve rutinleri bozulur. İşte bunu ailelerin hissettirmemesi gerekir. Doğru planlama ve organizasyon ile evdeki düzenin bir benzeri sağlanabilir.

Otizmli Çocuklar İçin Seyahat bilgileri

İhtiyaç Listesi Hazırlayın

Seyahat planınız varsa çok önceden liste yapmaya başlamalısınız. Böylece hiçbir şey eksik kalmayacaktır. Aşırı bağlı olduğu eşyaları ile varsa ilaçlarını mutlaka yanınıza almalısınız. Çocuğunuzun en sevdiği şeyleri yanınıza almalısınız.

Yaşadığınız zor anlarda size uyum sağlaması için ödüllendirmeniz gerekebilir. Bu nedenle sevdiği şeyleri yanınızda bulundurmaya çalışın. Çocuğunuzun rutininde bulunan ve sevdiği şeyleri mutlaka yanınıza alın.

Çocuğunuza Planınızı Anlatın

Çocuğunuzu bir anda peşinizden sürüklemek yerine nereye gideceğinizi, ne yapacağınızı önceden anlatmaya başlayın. Gerekirse resimlerini gösterin ya da beraber oraları resimlendirmeye çalışın. Mümkün olduğunca kısa ve basit açıklamalar yapın. Böylece kontrolün sizde olduğunu bilsin ve kendisini koruma altında hissetsin.

Otizmli çocuklarla gezi sanıldığı kadar zor olmayacaktır. İlgisini çeken pek çok şey arasında evde olduğundan daha mutlu hissedecek ve merakı artacaktır. Dolayısıyla öğrenme süreci için de olumlu bir adım olacaktır. İlla uzun tatiller planlamanıza gerek yoktur, kısa ama farklı tatillerle de çocuğunuzun ilgisini ayakta tutabilirsiniz. Mümkünse kısa tatillerle başlayıp daha sonra uzun tatiller planlayın. Çocuğunuz bu durumu kabul etmekte daha kolay uyum sağlar. Sadece tatil için değil, evden dışarı adım attığınız her anda planınızı, ne yapacağınızı çocuğunuzla paylaşın. Yanıt vermiyor, soru sormuyor olabilir ancak anlamadığı anlamına gelmez.

Otizmli Çocuklar İçin Seyahat İpuçları

Doğayı Seçin

Tatil için sürekli gezilecek ve insanların içine karışılacak seyahatler yerine doğayı tercih edebilirsiniz. Deniz kenarı ya da dağ havası daha iyi gelecektir. Bu çocuklar su, toprak, hayvanlar gibi doğanın içinden şeylerle daha çok ilgilenir. Üstelik buralarda esnek ve telaşsız bir hayat vardır. İnsan kalabalığı azdır. Böylece çocuğunuz sizin peşinizde sürüklenmek yerine geziye katılabilir ve keyif alabilir.

Çocuğunuza Tıbbi Bilezik Hazırlayın

Otizmli çocuklar için seyahat ipuçları arasında en önemli olanı aslında bir tıbbi bilezik ya da kolyedir. Adı, soyadı, anne baba adı, telefonu, adresi gibi bilgiler bu bilezikte yer almalıdır. Çünkü otizmli çocuklar seyahatler esnasında daha meraklı ve özgür olacaktır. Ailesinden ayrılarak başka yerlere gitme, her şeyi görme istekleri öne çıkabilir.

Ne kadar çok dikkat etseniz de bir anlık boşluğunuza gelebilir. Bu nedenle mutlaka çocuğunuzun üzerinde bir bilgi bulundurmalısınız. Çocuğunuzun özel durumunu mutlaka belirtin ve konuşma yeterliliği yoksa yazın. Aksi takdirde çocuğunuzu sık boğaz ederek huzursuz eden insanlar olabilir.

Çocuğunuz İçin Özel Muamele Hakkınız

Çocuğunuzun özel bir çocuk olduğunu bir an bile unutmuyor ve hayatınızı ona göre planlıyorsunuz. Diğer insanlardan da bunu zaman zaman isteme hakkınız mevcuttur. Örneğin yolculuk yaptığınız hava yolu şirketi ya da kaldığınız otel sizin için özel imkanlar sunabilir. Çocuğunuz için özel bir ihtiyacınız varsa karşılanmasını isteyin. Böylece sadece siz değil herkes üzerine düşeni yapacaktır. Bunu istemek en doğal hakkınızdır.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
Kapalı
Kapalı