Güncel

ÖTV Hesaplama Robotu Nedir, ÖTV Nasıl Hesaplanır?

Engelli Bireylerin Yurt İçinden ÖTV İndirimli Araç Alması! Engelli Bireylerin Taşıt Alımlarında ÖTV İndiriminden Yararlanmaları İçin Hangi Şartlar Gerekir? Engelli Araç Alımı Şartları 2023

ÖTV HESAPLAMA

Ötv hesaplama robotu engelli bireyler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre sosyal hayatlarında pek çok haktan faydalanabiliyor. Bu avantajları motorlu taşıtlar alanında üç kategoriye ayırarak sizlere anlatmaya çalışacağız.

Öncelikli olarak engelli bireyler yurt içinde araç alma, yurt dışından araç getirme ve motorlu taşıtlar vergisinden muaf olma gibi durumlarda birtakım avantajlar elde ediyor. Engelli bireylerin 3 koşulda motorlu taşıtlarla ilgili devletin kendilerine verdiği haklardan yararlanmaları ve en fazla akıllara takılan engelli ÖTV hesaplama ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Engelli raporu ile engelli bireyler binek otomobil, kamyonet, panelvan gibi araçların alınmasında devlet tarafından kendilerine verilen ÖTV indirimden faydalanabiliyor. Yasal hak olarak engelli bireylere verilen bu indirimden faydalanabilmek için engel oranı %90 üzerinde ve altında olmasına göre değişkenlik gösteriyor.

Bir diğer şart ise engelli vatandaşlar ÖTV indiriminden 5 yılda bir yararlanabiliyor. Daha sonra ise yurt içinde yurt dışında engelli bireyin araç alması durumuna göre birtakım kurallar değişiklik gösteriyor.

Engelli Bireylerin Yurt İçinden ÖTV İndirimli Araç Alması

Engelli bireyler motorlu taşıtlarda engel oranlarına göre ÖTV indirimine sahip olabiliyor. Ancak burada temel olan kural %90 engellilik oranıdır. %90 ve üzerinde bir engele sahip olan bireyler ÖTV indiriminden yararlanabiliyor.

Ancak %90 altında bir engel oranına sahip olan bireyler ise bizzat kendisi satın alacağı aracı kullanacaksa birtakım istisnalar haricinde ÖTV indiriminden faydalanabiliyor.

Engelli birey engelli araç alımı sırasında %90 ve üzerinde engele sahipse ve 18 yaşının altında ise vasisi ile birlikte noterden mutlaka bir muvafakat belgesi imzalanması gerekir. Kişi aracı aldıktan sonra da istediği zaman satmak için yine aynı işlemi gerçekleştirmelidir.

Eğer engelli birey 18 yaşın üzerinde ise ve herhangi bir zihinsel engeli bulunmuyorsa kendi adına her türlü engelli araç alımı işlemlerini gerçekleştirebilir. 18 yaşın üzerinde engelli bireyler için mutlaka vasis bulunması zorunludur. Kişi vasisi aracılığıyla adliyeden ‘araç alımına ait kullanılmak üzere’ ibaresi bulunan bir yazı alması gerekir.

Ebeveynleri boşanmış 18 yaş altında engelli çocuk bireyler için anne ya da babası hangisi işlem gerçekleştiriyorsa araç alım satımlarından o kişi sorumludur. Diğer ebeveynin işlemlerde herhangi bir iznine gerek yoktur. 20 Şubat 2019 tarihinden itibaren 18 yaş altı çocuklarda engelli sağlık raporu olduğu takdirde ve bu raporda %90 ile %99 arasında bir engele sahip olduğunda engelli araç alımı avantajından faydalanır.

18 yaş altında bulunan engelli çocuklar süreli engelli raporuna sahipse raporlarının bitimine 6 ay kala araç alımlarında engelli araç ÖTV indiriminden yararlanabilir. Eğer 6 aydan daha kısa bir süre kalmışsa bu durumda süreli rapora sahip çocuk engelli bireyler için araç alımlarında ÖTV indiriminden faydalanamaz.

ötv araç hesaplama

Engelli Bireylerin Taşıt Alımlarında ÖTV İndiriminden Yararlanmaları İçin Hangi Şartlar Gerekir?

Engelli bireyler engelli araç indirimi kapsamından yararlanabilmek için binek otomobil, jeep, pick-up, panelvan, arazi taşıtı, steyşın, vagon gibi herhangi bir tadilat gerektirmeyen araçlarda her yıl piyasaya göre belli bir rakam belirlenir bu rakamı aşmadığı sürece engelli ÖTV indirimi uygulamalarından faydalanabilir.

Bir başka kural ise engelli bireyler için ÖTV kanununun 7. maddesinde her çeşit taşıtta herhangi bir motor hacmi sınırı yer almamaktadır. Engelli birey ÖTV indiriminden faydalanarak araç aldıysa bu aracı 5 yıl süreyle satamaz. Eğer 5 yıllık süre dolmadan kişi aracı satmak isterse ancak aynı şartlarda ÖTV araç alımı indiriminden yararlanan başka bir engelli bireye satışını gerçekleştirebilir.

İşitsel, görsel, ortopedik ya da konuşma engelli bireylerle birlikte zihinsel ve böbrek rahatsızlığı olan engelliler için engelli ÖTV indirimi kuralları %90 ve üzerinde bir engel oranına sahip olduğunda uygulanır. Eğer alınacak araçta herhangi bir tadilat gerekmiyorsa ve taşıt alırken ÖTV indiriminden faydalanılmış ise engelli bireyin aracı kendisinin kullanıp kullanmaması şartı aranmıyor. Engelli bireyin ehliyeti varsa satın aldığı aracı kendisi de kullanabilir.

Engelli birey aracına tekerlekli sandalye veya sedye ile binip seyahat edebiliyorsa bu durumda taşıtta satın almadan önce bir takım tadilat yapılması zorunludur. Kişi engelli raporunda %90 ve üzerinde bir engele sahip olduğunu ispatladığında ve aracı engelli ÖTV indirimi kapsamında alacaksa bu durumda kişi aracına tadilat yapmadan kullanamaz.

engelli ÖTV indirimi kapsamında engelli bireyler çeşitli vergiler dahil 200 bin TL ve altında olan taşıtlar sürücü ile birlikte 9 kişilik bir oturma alanı olması şartıyla araç alımlarını gerçekleştirebilir bunun haricinde er kişinin alacağı aracın motor hacmi 2800 santimetre küpü aşıyorsa ve sürücü dahil 8 kişiye kadar yere olan yarış ve arazi taşıtları ile birlikte binek otomobilleri ÖTV vergi indiriminden yararlanamaz.

Engelli birey engelli araç alımı sırasında ÖTV indiriminden faydalanmak istiyorsa ve engellilik oranı sağlık raporuna göre %90’ın altındaysa aracının bizzat kendisi kullanabilmesi için birtakım şartları karşılaması gerekiyor.

Bunlar aracın çeşitli vergiler dahil bedelinin her yıl devletin belirlediği rakamların altında olması, motor silindir hacmine dikkat edilmemesi gibi koşullar olarak biliniyor. Engelli birey yine aracı engelli araç indirimi kapsamında satın aldıysa 5 yıl süresini doldurmadan satamaz. Eğer satmak istiyorsa mutlaka aynı şartları taşıyan bir başka engelliye satışını gerçekleştirebilir.

Engelli ÖTV indirimi uygulamalarından aracı kendisi kullanabilecek durumda olan engelli bireyler bazı koşulları sağlaması şartıyla yararlanabilir. Bir diğer şart ise eğer kişi sağ veya sol el parmaklarından bir veya birkaçını kullanamıyorsa ÖTV indiriminden faydalanarak araç alamaz.

Engelli birey engelli ÖTV indirimi uygulamaları kapsamında yeterli şartı sağlıyorsa ve aracı kendisi kullanabilecek ise indirimden yararlanabilmesi için zorunlu durumlar haricinde satın aldığı aracını bizzat kendisi kullanması gerekir.

Engelli bireyler engelli araç alımı sırasında engelli ÖTV indirimi kapsamından yararlanabilmeleri için araç satın alımını gerçekleştirmeden sürücü belgesine sahip olması gerekir. Kanun kapsamında eskiden olduğu gibi H sınıfı sürücü belgesi şartı aranmamakla beraber engelli bireyin araç kullanırken A, A1, A2, B, F ve H sınıfı sürücü belgesini alması zorunlu kılınmıştır.

Engelli Araç Alımı Şartları 2023

Yukarıda saydığımız şartları sağlayan engelli birey engel oranını belgeleyen engelli sağlık raporu ve ehliyeti ile birlikte araç bayisine başvurarak satın alım işlemlerini gerçekleştirebilir. Eğer araçta herhangi bir tadilat gerekiyorsa bu durumdan engelli bireyin kullanabileceği donanıma sahip aracın teknik çiziminin mühendis tarafından gerçekleştirilmesi ve bu belgenin de araç alım yerine teslim edilmesi gerekir.

Kişinin ehliyetinde yer alan kod numarası, engelli sağlık raporunda araç kullanımı ile ilgili ibareye uyuyorsa araç alımını engelli araç indirimi uygulamalarından yararlanarak gerçekleştirebilir. Eğer engelli bireyin yakını araç alacak ise bu durumda yine engelli sağlık raporu ile bayiye başvurulur.

18 yaş altında bulunan engelli çocuk bireyler için anne ve babası birlikte ise muvafakat noterden alınmalıdır. Eğer engelli çocuğun anne ve babası boşanmış ise bu durumda tek kişiden muvafakat alınması yeterlidir. Zihinsel engelliler ve 18 yaş üstü bireyler için engelli ÖTV indirimi uygulamalarından yararlanmak sadece vasisi hakimden ‘araç alır’ belgesini alması sonucunda gerçekleştirilir.

Ardından vergi indirimi için araç satın alındıktan sonra başvuru yapılır. Engelli birey engelli ÖTV indirimi kapsamında bir araç aldıysa bu araçlarda herhangi bir KDV indirimi uygulanmaz.

ötv hesapla

Engelli ÖTV İndirimi 2023 Hesaplama

Web sitemizde engelli bireyler için engelli ÖTV indirimi hesaplama robotu ile büyük bir kolaylık sağlamayı amaçladık. İlgili alana satın almayı düşündüğünüz aracın fiyatını yazarak engelli araç indirimi uygulamalarından ne kadar oranda yararlanabileceğinizi görebilirsiniz.

Engelli bireyler için engelli araç hesaplama robotu ile birlikte bizlere sıkça sorulan soruları sizler için derledik;

Sıkça Sorulan Sorular

  • Engelli ehliyetine sahip olabilmek için yüzde kaç engel oranı olması gerekiyor?

Kişinin engelli ehliyeti alabilmek için herhangi bir engel yüzdesine sahip olmasına gerek yoktur. Engelli bireyler engelli sağlık raporu ve araç kullanımı ile ilgili gerekli bilgilerin bu sağlık raporunda ilgili sağlık kurum ve kuruluşlarından temin edildiği takdirde herhangi bir engel yüzdesine bakılmadan B sınıfı ehliyetini alabilir.

  • Engelli birey bir kaza sonucunda vücudunun herhangi bir fonksiyonunu kaybetti ise bu durumda sürücü belgesini değiştirmesi gerekir mi?

Engelli bireyler araç kullanırken ehliyete sahip olmak zorundadır. Eğer bir kaza geçirmiş ve vücudunun herhangi bir fonksiyonu kaybetmiş ise bu durumda engelli bireye yazılı bir sınav uygulanmaz. Sadece engelli sağlık raporuna göre belirlenmiş olan özel araçlarla eğitim alarak bir direksiyon sınavına girerler. Bu sınavdan başarılı olduktan sonra engelli sürücü belgesi alabilirler.

  • Engelli bireyin ebeveyni ya da vasisi araç alabildiyese bu durumda engelli bireyin ehliyetinin olması gerekir mi?

Eğer kanunda yazan maddeler gereğince engelli bireyin vasisi ya da yakını araç alabildiyse bu durumda engelli bireyin herhangi bir sürücü belgesi almasına gerek yoktur. Ayrıca vasisi ya da ebeveyni %90 ve üzerinde engel oranına sahip olan çocuğunun üzerine aldığı araçtan ÖTV indirimi alabilir.

  • Engelli bireyin yeni almış olduğu araç kimler tarafından kullanılabilir?

Engelli araç alımı kapsamında engelli birey kurallar dahilinde bir araç aldıysa ÖTV indiriminden yararlanarak kişinin engel oranına göre araca çeşitli aparatlar takıldıysa kendisi kullanabilir. Bunun haricinde ilgili kurum ve kuruluşlardan alınan onaylar dahilinde %90 ve üzerinde bir engel oranına sahip olan kişinin 1. 2. ve 3. derece yakınları aracı kullanabilir.

  • İşitme engelli bireyler nasıl ehliyet alabilir?

İşitme engelli bireyler bulundukları şehirde valilik tarafından kendilerine tahsis edilen uzmanlar tarafından sürücü kurslarında gerekli eğitimlerini tamamladıktan sonra ehliyeti alabilirler.

  • Engel oranı %90 ve altında olan engelli bireyler ÖTV indiriminden yararlanabilir mi?

Yukarıda saydığımız özelliklere sahip olan her engelli birey ilk araç alımlarında ÖTV indiriminden yararlanabilir. Bunun haricinde engel oranı %90 ve altında olan engelli bireyler ilgili sağlık kurum ve kuruluşlarından aldıkları sağlık raporu ile birlikte kullanmış oldukları aracı engel durumlarına göre kullanılabilir hale getirdiklerini belirten belgeyi vergi dairesine sunarak motorlu taşıtlar vergisinden muaf olabilirler.

Ayrıca 18 yaşın üzerinde olan ve %90 üstü bir engele sahip olan zihinsel engelli bireyler için engelli araç indirimi uygulamalarından yararlanmak mutlaka vasis kararı ile olmaktadır.

  • Engelli birey engelli araç alımı şartları kapsamında araç satın alımını gerçekleştirdikten sonra aracın herhangi bir şekilde pert olması durumunda yeniden sıfır araç alırsa ÖTV indiriminden yararlanabilir mi?

Engelli araç alımı uygulamaları ile engelli birey herhangi bir doğal afet veya kaza sonrasında kullanılamaz hale gelen aracını hurdaya ayırıp 5 yıl süreye beklemeden aynı koşullar ile birlikte araç alarak engelli ÖTV indirimi kapsamından yararlanabilir.

  • Engelli yakını araç alacağı zaman ÖTV indiriminden yararlanabilir mi?

Engelli bireyin yakınları araç alacağı zaman ÖTV indiriminden yararlanamaz. Çünkü devlet tarafından engelli bireylere engelli ÖTV indirimi hakkı kişinin şahsına verilmiştir. İndirimden yararlanmak isteyen vatandaş aracı mutlaka kendi üzerine almalıdır

  • Zihinsel engele sahip olan bireyler engelli ÖTV indirimi uygulamalarından yararlanabilir mi?

%90 ve üzerinde bir engele sahip olan bireyler yukarıda anlattığımız şartları sağladıkları sürece kendi üzerine araç alabilir.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / news.google.com


makale içeriği alt bilgi

Bir Yorum

  1. yüzde 86 sağlık bakanlığından raporum var 0 ötv indimli araç alabilirmiyim b sınıfı ehliyetim var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu