Güncel

ÖTV İndirimi Olacak Mı? Sıfır Araç ÖTV 2022. Engelli Bireylerimize ÖTV İndirimi Ne Kadar? Engelli Birey ÖTV Şartları Nelerdir?

ÖTV Nedir? ÖTV Neden Alınır? Araç ÖTV Son Durum Nasıl? Araç ÖTV’leri Ne Kadar?

ÖTV İndirimi Olacak Mı? Sıfır Araç ÖTV 2022. Engelli Bireylerimize ÖTV İndirimi Ne Kadar? Engelli Birey ÖTV Şartları Nelerdir?

ÖTV indirimi Tüketim Vergisi çevreye ve canlılara zararlı olduğu düşünülen, maddi anlamda lüks sayılabilen ve aktif olarak kullanılabilecek ürünlerin, hizmetlerin karşılığında tüketiciden kesin ya da belli bir oran hesaplaması sonucu alınan vergi türüdür. ÖTV vergileri maddi olarak değer biçilen hemen hemen çoğu üründen kesilebilmektedir. Peki bunlar nelerdir, ÖTV neleri kapsar?

ÖTV Alınan Ürünler Nelerdir?

 • Beyaz Eşyalar 
 • Akaryakıt vb. çevreye zararı olan maddeler
 • Arabalar ve tüm motorlu taşıtlar
 • Takı gibi lüks sayılabilen maddi değeri olan mücevherler

ÖTV İndirimi Nedir?

Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek olan esas ve usullere riayet edecek şekilde yukarıda sayılan ve özel tüketim vergileri kapsamında dahil olan tüm ürünler için zaman zaman yapılan belli başlı indirimlerdir. Gittikçe artan fiyat artışlarından sonra vatandaşlarımız özellikle arabalar için yapılacak olan ÖTV indirimlerini araştırmaktadırlar. Peki araçlar için ÖTV’de son durum nasıl?

Araç ÖTV İndirimi?

Araç fiyatları, anlık ekonomiye bağlı olarak gittikçe ciddi şekilde artıyor. Araç almak isteyen vatandaşlarımız ya hayallerini erteliyor ya da temelli veda ediyor. Günden güne dile getirilen ÖTV indirimlerinden dolayı araç alım işlemleri rafta sırasını beklemekte. Beklenen indirim ile araç almak için binlerce vatandaş son gelişmeleri analiz ediyor. 

Gündeme, ticari araçları adına beklenen büyük bir ÖTV indirimi konusu düşmüştür. Araç fiyatlarındaki artış, sıfır araba bulamama konusu, ikinci ellerin yatırım adına zorlaştığı ve beş altı yıllık bekleme süreçlerine ilişkin sözler üzerine çalışmalar başlatılacaktır. Piyasa üzerinde vergi oranları ile yaklaşık olarak en düşük araba miktarı iki yüz binin üzerindedir. Bu miktar ve ÖTV altında araba bulmak neredeyse imkAnsız vaziyette.  ÖTV miktarlarının %80’i geçmiş olması, hemen hemen ikinci araba fiyatı demektir.  

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından belirlenmiş olan kredi tutarları da yetersiz kaldığı için araç alım konusunda iyice zayıf duruma düşülmüştür. Bu yüzden büyük bir ÖTV indirimi vatandaşlar tarafından beklenmektedir. 

ÖTV Vergisi Kimleri Kapsıyor? Kimler ÖTV Vergisi Vermek Zorunda?

 • Taşıt ticaretinde bulunanlar
 • Kıymetli, değeri bulunan mal ticareti yapanlar
 • Malların satımında alım işlemini gerçekleştirenler, ithal edenler, satın alarak kullanacak olan kişiler

Engelli Vatandaşlara ÖTV İndirimi?

Engelli bireylerimize daha rahat şartları sunabilmek ve yaşamlarını en iyi şekilde idame ettirebilmek adına maddi manevi çeşitli hizmetler sunulmaktadır. Bu hizmetler içerisinde araç alım satımlarında da ÖTV indirimleri bulunmaktadır. Bu ÖTV indirimi yaklaşık %26,3’tür. Tabi engelli bireylerimizin de belli başlı şartları taşıyor olmaları gerekmektedir.

Bu şartlar;

 • Araç alacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor,
 • Hastane raporunda %90 üzeri engelli bulunduğu belirtilmeli,
 • Engel raporunda da aynı şekilde ÖTV indirimi dahilinde araçları kullanabileceklerini belirten ibare yer almalıdır,
 • Aynı şekilde sürücü ehliyetine sahip olabilme hakkının bulunması gerekiyor,
 • Otomatik araç kullanabilir veya kullanamaz ibaresinin bulunması gerekiyor,
    

makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu