Vergi

ÖTV Muafiyeti 2023! 2023 ÖTV Muafiyetli Araçlar

ÖTV Muafiyeti 2023! 2023 ÖTV Muafiyetli Araçlar! ÖTV Muafiyeti Hesaplama

ÖTV Muafiyeti 2023

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

ÖTV Muafiyeti 2023! 2023 ÖTV Muafiyetli Araçlar! ÖTV Muafiyeti Hesaplama

ÖTV muafiyetinden yararlanmak isteyen kişilerin engelli raporuna ihtiyaçları vardır. Çünkü ÖTV ödemeden engelli kimseler araç sahibi olabilmektedir. ÖTV muafiyeti %40 engelli raporuna sahip olan kişiler için geçerlidir.

ÖTV Muafiyeti 2023! 2023 ÖTV Muafiyetli Araçlar
ÖTV Muafiyeti 2023! 2023 ÖTV Muafiyetli Araçlar

Bu kişiler engelli raporunun geçerlilik süresi dolmadığı zaman istediği 0 km aracı alabilir. Araç alımlarında üst limit bulunur. Araç alımı için limit 1 milyon TL’ye yükseltilecektir. Bir önceki sene bu limit 450.000 TL civarındaydı. Yeni yıl ile birlikte araç fiyatlarındaki artış yüzünden ÖTV muafiyetli araç alımlarının limiti yükseltilmiştir.

Araç alım için muafiyet indiriminden yararlanacaklar ayrıca motorlu taşıt vergisi ödemez. Hem ÖTV hem de motorlu taşıt vergisi muafiyeti %40 oranındaki engelli kişilere uygulanmaktadır. Bu indirimden yararlanmak isteyen kişiler geçerlilik süresi dolmamış veya süresiz olarak verilen engelli raporu ile birlikte işlem yaptırabilir. 

Engelli kimseler için sağlanan yardım kapsamında vatandaşların 0 km araçlara daha uygun fiyatlarla ulaşabilmesine imkan tanınmıştır. İndirimlerden yararlanmak isteyen engelli vatandaşlar sadece 0 km araç alımlarında gerekli indirimlerden faydalanabilir. Engelli raporu ile birlikte araç alan kişiler istedikleri her marka aracı tercih edebilir. ÖTV muafiyeti hakkında bilinmesi gerekenler şu şekildedir;

  • Muafiyetten yararlanılması için en az %40 ve üzeri engelli raporunun olması
  • Her marka araçta en fazla 1 milyon TL 0 km araç alımlarında ÖTV muafiyeti geçerli olacaktır
  • 18 yaşın altındaki kişilerin ailesi ile birlikte gerekli işlemleri yapabilmesi mümkündür
  • İş için veya binek otomobil şeklinde araçlar tercih edilebilir

2023 ÖTV Muafiyetli Araçlar

ÖTV muafiyeti ile birlikte araç alacak kişiler istedikleri her markayı tercih edebilir. Yalnızca 1 milyon TL olan sınırı aşmaması gerekir. Eğer aracın bedeli 1 milyon TL üzerindeyse ÖTV muafiyeti uygulanmaz. Engelli kişilerin ÖTV indiriminden muaf tutularak alacağı araçlar beş yıldan önce hiçbir şekilde satılamaz. Ayrıca satış işlemi gerçekleşemeyeceği gibi devir işlemi de yapılamaz. İster binek otomobil ister ticari iş için kullanılabilecek araçlar tercih edilebilir.

Engelli kimselerin ÖTV muafiyetinden yararlanarak birçok farklı marka aracı tercih edebilmesi mümkündür. Araçlardan istediklerini seçebilen engelli kimseler muafiyetten raporlarının geçerli olmasıyla birlikte istediği zaman yararlanabilirler.

Bazı raporların geçerlilik süresi bulunur bazılarının ise geçerlilik süresi yoktur. Geçerlilik süresi olmayan raporlarda ÖTV indiriminden herhangi bir zaman zarfında yararlanmak mümkündür. Fakat geçerlilik süresi bulunan raporlarda raporun geçerlilik süresi bitmeden ÖTV muafiyetli araç alımları için engelli kimseler ilgili başvurularını gerçekleştirmelidir.

Engellilere yapılan destek kapsamında ÖTV muafiyeti 0 km araçlar için geçerlidir. Araç almak isteyen engelli kimseler engelli raporunu aldıktan sonra rapor bitimine altı ay öncesine kadar başvurularını gerçekleştirebilir.

Eğer süreli bir rapora sahipsiniz ve raporun geçerlilik süresinin bitmesine altı aydan az bir süre kalmışsa bu başvuruları yapamazsınız. Bu sebepten dolayı mutlaka ÖTV indiriminden yararlanmak için geçerliliği bulunan ve süresi geçmeyen bir engelli raporuna sahip olmanız lazımdır. Ancak bu sayede 0 km araca ÖTV ödemeden sahip olabilirsiniz.

ÖTV Muafiyeti Hesaplama

ÖTV muafiyeti hesaplama işlemlerinde bu muafiyetten yararlanmak için öncelikli olarak 1 milyon TL tutarındaki oranın aşılmaması lazımdır. Buna ek olarak hesaplama işleminde motor silindir hacmi ile vergisiz satış tutarı olan matrah yüzdesi ile birlikte işlemler yapılmaktadır.

ÖTV hesaplamada Silindir hacmi ve vergisiz satış tutarı esas alınarak devletin belirlediği oranlarda indirimden ya da muafiyetten yararlanabilmek mümkündür. ÖTV muafiyeti sadece engelli kimseler tarafından yararlanılabilecek bir destektir.

ÖTV indirimi ise daha farklı bir işlemdir. İndirim hesaplaması motor silindir hacmine ve vergisi satış tutarı esas alınarak ortaya çıkarılır. Fakat ÖTV muafiyeti %40 engelli bulunan vatandaşların istediği zaman yararlanabileceği bir destektir. 

Engelli kişilerin rahatlıkla araç sahibi olabilmelerini kolaylaştıracak ÖTV muafiyeti kanunda geçer. Bu sebepten dolayı en az oranda ki engelli raporuna sahip olan kimseler istedikleri zaman 0 km araç alımlarında engellilik hakkı olan ÖTV muafiyetinden fayda sağlar.

Muaf tutulan ÖTV yanında ayrıca motorlu taşıt vergisi de ödemezler. Bu sayede daha rahat ve ekonomik bir şekilde araç sahibi olmalarına yardımcı olunmaktadır. Engelli kimselere sağlanacak olan ÖTV muafiyeti rapor bitmeden ve raporun geçerlilik süresinin dolmasına altı aydan az bir süre kalmadan kullanılabilir.

ötv vergi ve ilgili başlıklar için https://engellilerdostu.com/vergi/ linkine tıklayın.makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu