Güncel

Para Desteği Nasıl Alınır? Para Desteği Veren Vakıflar

Para Desteği! Para Desteği Veren Vakıflar ? İHH İnsani Yardım Vakfı! Türkiye Sokak Çocukları Vakfı! Ayhan Şahenk Vakfı!

Para Desteği Nasıl Alınır? Para Desteği Veren Vakıflar

Para Desteği

 Herhangi bir sebebe bağlı olarak devletin ya da bazı gönüllü kurum ve kuruluşların yardım amacıyla ihtiyaç sahiplerine verdikleri ücrete para desteği adı verilmektedir.

Para desteği için belirli koşulların oluşması, belirli bir sebebin olması ve destek alacak olan kişi veya kişilerin gereken koşulları sağlaması gerekmektedir. Bunun sebebi yapılacak olan yardım desteğinin gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişilere ulaşmasını sağlamaktır. 

Para desteği her konuda yapılabilmektedir. Özellikle devlet tarafından da belirlenen özel koşullarda para yardım destekleri sunulmaktadır. Para desteği alabilmek için kişi ya da kişilerin destek alınacak kurum ya da kuruluşlara doğru şekilde başvuru yapması da gereklidir.

Araştırmalar sonucunda belirlenen koşullara sahip olarak para desteği almaya hak kazanan kişilere uygun şekilde ücret ödemesi yapılmaktadır. Para yardımı pek çok kategoride incelenebilmektedir. Yani veriliş sebebine göre belirlenen miktarlarda para yardımları yapılmaktadır. Bu yardımların çoğu öğrenci ve çocuklar için yapılan yardımları kapsamaktadır. 

Genel olarak çocukların ihtiyaçları, beslenmesi, okul durumları , kırtasiye masrafları, kitap ve eğitim harcamaları gibi durumlarda yapılan para yardımları olduğu gibi durumu olmayan ailelere barınma, yiyecek , yakacak gibi pek çok ihtiyacın karşılanması adına belirlenen özel para destekleri de bulunmaktadır.

Bu destekler devletin ya da özel vakıfların belirlediği dönemlerde açtıkları başvuru döneminde kişileri seçerek belirlenen ödeme seçenekleri ve ödenme süreleri botunca düzenli olarak yatırılması sağlanmaktadır.

Bu sayede ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçları kimseyi mağdur etmeyecek şekilde karşılanarak, daha rahat yaşama koşulları sağlanmaya çalışılmış olunmaktadır. 

Para Yatıran Vakıflar 

Vakıflar öncelikle belirledikleri bir program doğrultusunda yatıracakları para miktarı, para yatırılacak kişilerin özellikleri ve paranın yatırılma süresi gibi pek çok koşul belirlemektedir. Bunun sebebi hem vakfın maddi gücünün yeteceği şekilde hareket edebilmek hem de seçilen kişilerin para ödemelerinin belirli bir süre devamlılığını sağlayabilmektir.

Yani on binlerce  kişiye yapılan tek seferlik yardımların yerine bin kişinin on aylık yardımı şeklinde para desteği sağlamaktır. Durum böyle olduğu zaman para yatırma projeleri de amacına ulaşmış olmaktadır.

Para yatıran pek çok vakıf bulunmaktadır. Bu vakıfların her biri kendi belirlediği koşulları aramakta ve belirlediği koşullar çerçevesinde ödeme yapmaktadır.

İHH İnsani Yardım Vakfı

1992 yılında hizmetlerine başlamış olan bu vakıf tüm dünya çapında fazlasıyla tanınan ve ihtiyaç sahiplerine yardım yapmasıyla bilinmektedir. Ülkemizde yoksul ve yardıma muhtaç kişilerin temel insani ihtiyaçlarını karşılamak adına parasal destek sağlayan bu vakıf özellikle Afrika ülkeleri başta olmak üzere pek çok savaş mağduru ülkelerdeki yardıma muhtaç insanlara da yardım eli uzatmaktadır.

Bu vakıf ile ilgili detaylı bilgi almak ve vakıftan para desteği başvuru alabilmek için https://www.ihh.org.tr/ linkine tıklayarak adresine ulaşabilirsiniz.

Türkiye Sokak Çocukları Vakfı 

 Özelikle anne ve babası olmayan çocukların eğitim ihtiyaçlarını karşılamak adına kurulmuştur. Özellikle sokak çocuklarının eğitimlerine ağırlık veren bu vakıf , çocukların güzel ve düzgün bir hayat yaşaması için her türlü desteği sağlamaktadır. Her türlü konu ile ilgili yardımcı olabilmeleri için https://www.tscvakfi.org.tr/ linkinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Ayhan Şahenk Vakfı

 Doğuş Şirketler Grubu başkanı olan Ayhan Şahenk tarafından 1992 yılında kurulmuş olan bu vakıf özellikle yoksul insanlara yapılan yardımlar arasında en üst sırada olmayı başaran vakıflardan biridir. Yaptığı yardımlar ile pek çok insanın daha rahat yaşamasına yardımcı olan bu vakıf ülkemizde yoksul kişilerin her türlü ihtiyacına yardım etmek için projeler yapmaktadır.

Bunun yanı sıra kültür, eğitim, sanat gibi pek çok alanda gelişmeleri takip eden ve bu alanda yetiştirilmesi üzerine yoksul ailelerin çocuklarına karşılıksız burs veren bir kuruluş olmaktadır. Yürüttüğü pek çok sosyal sorumluluk projesi olan vakıf ile ilgili başvuru ve bilgi için https://www.ayhansahenkvakfi.org.tr/ linkini tıklayarak sayfaya yönlendirilebilirsiniz. 

Nef Vakfı

 Özellikle çocukların eğitimi baz alan bir vakıf olmakla ünlü Nef Vakfı Türkiye ve Yemen’de bulunan çocukların ihtiyaçlarını karşılamak üzere pek çok sosyal sorumluluk projelerine sahip bir kuruluştur.

Yoksul ailelerin çocuklarına burs veren ve başvuru kabul eden Nef vakfı bunun yanı sıra yoksul ailelere para desteği de sunmaktadır. Her türlü bilgi veya başvuru yapmak için https://www.nefvakfi.org/  linkini tıklayabilirsiniz.

Aip Acil İhtiyaç Projesi Vakfı

  Bu vakıftan yine para desteği başvurusu yapılabilmektedir. İhtiyaç sahibi anne ve çocuklar başta olmak üzere yoksul ailelerin çocuklarına parasal destek sağlayan bunun yanı sıra kıyafet, erzak, eğitim ve burs desteği de sağlamaktadır. Başvuru yapabilmek için https://www.aipvakfi.org/ linkini tıklayabilirsiniz. 

Para Desteği Veren Vakıflar

 Yukarıda bahsedilen vakıflar dışında para desteği veren pek çok vakıf bulunmaktadır. Her vakıf belirlediği koşullar doğrultusunda başvuru almakta ve buna bağlı olarak ödeme yapmaktadır.

 • Vehbi Koç Vakfı
 • İstanbul Sanayi Odası Vakfı
 • Suna ve İnan Kıranç Vakfı
 • Mehmet Zorlu Vakfı
 • Türk Eğitim Vakfı
 • Akkanat Eğitim ve Sanat Vakfı
 • Rüştü Akın Vakfı
 • Hacı Ömer Sabancı Vakfı
 • Anadolu Vakfı
 • Toplum Gönüllüleri Vakfı
 • Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı

Bunların yanı sıra vakıf olmayan fakat parasal destek veren pek çok iş adamı bulunmaktadır. 

 • Fikret Öztürk: OPET
 • Ali Ağaoğlu: Ağaoğlu Şirketler Grubu
 • Mustafa KOÇ: KOÇ Holding
 • Sinan Tara: ENKA
 • Ahmet Kocabıyık: Borusan Holding
 • Hüsnü M. Özyeğin: Fiba Holding
 • Hacı Boydak: Boydak Holding
 • Murat Dedeman: Dedeman Holding
 • Tuncay Özilhan: Anadolu Endüstri Holding
 • Şevket Sabancı: Sabancı Holding

Para Desteği Alma Şartları Nelerdir?

  Para desteği almak isteyenlerde aranılan belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar her vakıfta genel anlamda aynı olabilmektedir. Bu şartların başında kişinin veya eşinin SGK kaydının olmaması, sosyal yardımlaşma ve vakıflardan gerekli belgelerin tamamlanması, kişinin gerçek anlamda ihtiyaç sahibi olması gibi şartlar aranmaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta kişinin gerçek anlamda ihtiyaç sahibi olması gerektiğidir. Bu konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapılmakta ve sonucunda istenilmeyen bir durum söz konusu olursa başvuru red ile sonuçlanacaktır.

Eğer araştırma sonucunda kişi uygun bulunursa düzenli olarak parasal destek sağlanmaktadır. Bu aşamalara ulaşabilmek için ilk olarak bu tarz sosyal projelerden parasal destek alabilmek için ilk olarak başvuru yapmak gerekmektedir. 

Başvuru için gerekli olan belirli evrakların hazırlanması ve bu evrakların başvuru yapılacak olan merkeze bizzat iletilmesi önem taşımaktadır. İlk olarak başvuru yapacak olan kişinin T.C. vatandaşı olması ve 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Bununla beraber başvurulan yardım türüne göre ekstra belgeler istenebilir. Bu belgelerin de hazır bir şekilde bulundurulması gerekmektedir.

Gelir testi yaptırmak ve bu belgenin başvuru yapılacak olan vakıflara verilmesi de gerekmektedir. Çünkü bu projelerin amacı gerçekten ihtiyaç sahibi olanların ihtiyaçlarını gidermeye yönelik olmaktadır. Bu sebeple belirlenen aylık miktarının üstünde bulunan gelirlere yardım yapılmamaktadır. Bu sayede gerçekten ihtiyacı olan kişilerin yardımdan faydalanmasına olanak sağlanmış olmaktadır.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / TİKTOK / İNSTAGRAM / news.google.com////

İlgili Başlıklar;

Kızılay para yardımı nasıl alınır?

Engelli Para Yardımı Cumhurbaşkanlığı!

828 TL Para Yardımı Başvurusu! 828 TL Para Yardımı Alma Şartları Nelerdir?


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu