Güncel

Sanal Portal Öğrenci Yardımı Nasıl Alınır?

Sanal Portal Öğrenci Yardımı Nasıl Alınır? Sanal Portal Öğrenci Yardımı Ne Kadar? Sanal Portal Öğrenci Yardımı Başvuru!

Sanal Portal Öğrenci Yardımı Nasıl Alınır?

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Sanal Portal Öğrenci Yardımı Nasıl Alınır? Sanal Portal Öğrenci Yardımı Ne Kadar? Sanal Portal Öğrenci Yardımı Başvuru!

Devlet, eğitim ve öğretim hayatına devam etmekte olan öğrenciler için de birtakım yardım projeleri yürütür. Özellikle maddi durumu iyi olmayan ve dar gelirli öğrenciler için hazırlanan bu maddi yardımlar vatandaşı oldukça sevindirdi.

Artan enflasyon oranları ile birlikte alım gücünün çok fazla düşmesi, hayat şartlarının pahalılaşması ve refah seviyesinin gerilemesi ile vatandaşlar zor günler geçirmeye başladı. Yürüttüğü sosyal yardım projelerine bu sebeplerden dolayı her yenisini ekleyen devlet, şimdi de öğrencileri düşünüyor.

Devlet tarafından uygulamaya konulan bu yardımlar, çoğu zaman internet üzerinden vatandaşlarına duyurulur. Bunun haberini alan kişiler ise, sanal portal öğrenci yardımı nedir ve nasıl yapılır diye merak etmeye başladı. Bu yazı dizimizde, bu sorunuza ait tüm cevapları bulabilecek ve ihtiyacınız olan bu yardım türüne siz de başvuru yapabileceksiniz.

Öğrenci Yardımı Nasıl Alınır?

Sanal Portal Öğrenci Yardımı Ne Kadar?

Sanal portal öğrenci yardımı ne kadar diye merak ediyorsanız bu soruya verilecek çeşitli cevaplar vardır. Verilecek olan ücretler ve bu ücretlerin kime verileceğini aile ve sosyal politikalar bakanlığı hesaplar.

Öğrencinin maddi durumuna göre, bir kerelik ya da parça parça olmak kaydıyla bazı öğrencilere 10.000 Türk Lirası yardım ücreti verilirken bazı öğrencilere de 75 Türk Lirası ücret verilir.

Bu verilecek olan ücretlerin başvurularını yapmak için ya ikamet ettiğiniz şehirde bulunan sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakıflarına bizzat gitmeniz gerekir ya da Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kendi resmi web sitesi olan e devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

E devlet sitesine hızlı ve güvenilir bir şekilde giriş yapıp verilecek olan bu yardım için başvuruda bulunmak istiyorsanız, https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi linkine tıklayabilirsiniz.

Sanal Portal Öğrenci Yardımı Başvuru

Yukarıda bahsettiğimiz yollardan bu yardım için başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca sanal portal öğrenci yardımlarının tümünü görmek ve sanal portal öğrenci yardımı nasıl alınır sorusuna verilecek diğer cevaplar için, sanal portal sitesine ya da e devlet sitesine giriş yapabilirsiniz.

Aynı zamanda, bulunduğunuz belediyeler de öğrenci yardımlarında bulunuyor. Bu yardım türlerine başvuru yapmak için öncelikle size bir başvuru formu verilecektir. Bu başvuru formunda sizden öncelikle maddi durumunuzu özetlemeniz, ev adresiniz ve iletişim bilgilerinizi açıkça belirtmeniz gerekir. 

Tüm bu sorulara eksiksiz ve doğru bir şekilde cevap vermeniz gerekir. Başvuru formunu doldurduktan sonra eğer bu maddi yardım projesine kabul edilirseniz, en geç bir ay içerisinde maddi yardımın ücretini talep edebileceksiniz.

Talep ettiğiniz bu yardım ücretini ise size en yakın olan PTT şubesine gidip tahsil edebilirsiniz. Bu işlem için yapmanız gereken tek şey kimlik numaranızı PTT gişe görevlisi ile paylaşmak olacaktır. 

Unutmadan söyleyelim ki; devlet tarafından sizlere verilecek olan bu yardım tamamen devletin kendi oluşturduğu fondan sizlere verilir ve hiçbir şekilde geri ödemesi talep edilemez. Devletin yaptığı maddi öğrenci yardımlarından faydalanacak kişiler ise aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından şu şekilde belirlenmiştir;

  • 3294 sayılı kanun kapsamındaki ailelerin çocukları
  • Dar gelirli, yardıma muhtaç ve ihtiyaç sahibi kişilerin çocukları
  • Eğitim ve öğretimine zor maddi koşullarda devam etmeye çalışan öğrenciler
  • Ailesinin aldığı asgari ücret sınırı hanede yaşayan kişi başına bölündüğü zaman asgari ücret oranının 1/3 oranı kadar olması
  • Ailesinde çalışan kimsenin olmayışı

Bu şartlara uyan öğrencilere devlet tarafından belirlenen miktarlarda maddi yardım verilecektir. Bu yardımlar bazen süreli ya da süresiz olarak kişiye verilir. Eğer aldığınız yardım süreli olarak size verilirse, yardım süresi bittiği günden itibaren tekrardan başvurunuzu yapabilirsiniz.

İlgili Başlıklar!

Sanal Portal maddi yardım başvurusu!

sanal portal öğrenci yardımı!

aile ve sosyal politikalar bakanlığı yardım başvurusu!

Devlet yardımları!


makale içeriği alt bilgi

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu