Eğitim

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Zaman Yatar? Şartlı Eğitim Yardımı Nasıl Alınır?

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Şartlı Eğitim Yardımı Nasıl Alınır? Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir? Şartlı Eğitim Yardımı Ne Zaman Yatar?

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir?

Şartlı eğitim yardımı nedir diye öğrenmek isteyen vatandaşlarımıza devlet tarafından gerekli açıklama yapıldı. Şartlı eğitim desteği yani SED yardımları, 973 adet sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına ayrılan bu nakdi proje, tam olarak 223 milyon 700 bin Türk Lirası tutarını ihtiyaç sahibi ve dar gelirli yardıma muhtaç vatandaşlar için ayrılmış olan bir nakdi yardım projesidir. Bu yardım projesine okul çağındaki her çocuk ihtiyaçları dâhilinde erişebilecektir. Bu yapılacak olan yardıma başvuracak olan kişilerin kimler olacağını ise Aile ve sosyal politikalar bakanı olan Derya Yanık açıkladı.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Zaman Yatar? Şartlı Eğitim Yardımı Nasıl Alınır?
Şartlı Eğitim Yardımı Ne Zaman Yatar? Şartlı Eğitim Yardımı Nasıl Alınır?

Şartlı Eğitim Yardımı Nasıl Alınır?

Bu destek projesine başvurmak isteyen, fakat bu işlemi nasıl yapacağını bilmeyen vatandaşlar, şartlı eğitim desteği nasıl alınır sorusunun cevabını merak ediyorlar. Bu sorduğunuz sorunun cevabı oldukça basittir. Bu yapılacak olan yardım projesine başvurmak için ikamet ettiğiniz il ya da ilçede bulunan, aile ve sosyal hizmetler politikalar bakanlığı müdürlüklerine bizzat sizin başvuru yapmanız istenir.

Bu başvuru esnasında size verilecek olan başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız istenir. Aynı zamanda bu yardım için, çocuğunuzla kurumda bulunan bir pedagog görüşme yapar. Bu ön görüşme esnasında çocuktan bazı sorulara cevap vermesi istenir. Bu işlemlerde sonra siz de şartlı eğitim desteği almak için gerekli işlemleri başlarmış olursunuz. Bu başvuru esnasında sizden istenecek olan evraklar listesi ise şu şekildedir;

  • – Çocuğun, anne ya da babası adına düzenlenmiş olan ikametgâh adresi
  • Ailede engelli varsa o kişinin engelli raporu
  • Ailede çalışabilecek durumda olan fakat iş bulamayan kişinin İŞKUR’dan iş aradığına dair düzenlenen resmi evrak

Şartlı Eğitim Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

Şartlı eğitim desteği başvuru şartları olduğunu duyan vatandaşlar, şimdilerde ise şartlı eğitim desteği başvuru şartları nelerdir diye merak ediyorlar. Bu şartlar aile ve sosyal politikalar bakanlığınca belirlenmiştir. Bu şartların olmasının temel sebebi ise, gerçekten ihtiyaç sahibi kişileri tespit edip ayrılan bu ödeneği sadece onların ihtiyaçları doğrultusunda kullanmaktır. Belirlenen başvuru şartları ise bakanlık tarafından şu şekilde açıklanmıştır;

  • 3294 sayılı kanun kapsamında bulunan aileler
  • Şu an da çalışamayan ya da iş göremez raporu bulunan ebeveynlerin çocukları
  • İhtiyaç sahibi, dar gelirli ve yardıma muhtaç aileler

Verilecek olan bu yardım türünden faydalanabilecekler.

Şartlı Eğitim Yardımı 2022 Ne Kadar?

Verilecek olan bu yardım türünün asgari ücret miktarı ile doru orantılı bir şekilde arttığını öğrenen vatandaşlar şartlı eğitim yardımı 2022 ne kadar oldu diye yardım araştırması yapıyorlar. Bu soruya verilecek en net cevap ise; bu yardımın bu sene içerisinde ilköğretim öğrencileri için aylık en fazla 45 TL, ortaokul öğrencileri için 75 TL olarak belirlenmiştir. Bu yardımlar ya her ay ya da iki ayda bir olmak kaydıyla öğrencinin annesine tahsil edilir.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Zaman Yatar?

 Tarafından yatacak olan bu yardım projesinin ücretini tahsil etmek için ayın belli günleri belirlenmiştir. Şartlı eğitim yardımı ne zaman yatar diye soracak olursanız, bu sorunun cevabı; ocak, mart, mayıs, temmuz ve kasım aylarının 24 ü ile 28 i arası bu para sizin adınıza yatar. Yatmış olan bu yardım ücretinin tahsilatını ise size en yakın olan PTT şubelerine giderek gerçekleştirebilirsiniz. Ama bu yardım parası, çocuğun annesinin hesabına yatar. Ayrıyeten verilecek olan bu yardım ücreti geri ödemesiz olarak sizlere devlet tarafından hibe edilecektir.

İlgili Başlıklar;

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı öğrenci yardımı başvuru!

Devletin Öğrencilere verdiği yardımların başvuru formları!


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu