Sosyal Hak ve Yardımlar

SGK, PTT, VGM, İŞKUR, SYDV! 26 Bin TL Birikmiş Paranızı Bayram Sonrası Hemen Alın!

SGK, İŞKUR ve Diğer Bakanlıkların Şahıs Ödemeleri Nasıl Sorgulayabilirsiniz? Ödemeler Neleri Kapsar? Benim Yoktur Demeyin Hemen Sorgulayın Paranızı Alın

SGK, İŞKUR ve diğer bakanlıkların başvuru sahiplerine yaptığı ödemeler ülkemizde devam etmektedir. Ancak birçok kişi bu şahıs ödemelerinin takibini yapmamaktadır. Bu durumda başvurular olumlu sonuçlansa bile vatandaşlar ödemelerini alamamaktadır.

Yapılan bir araştırmaya göre, 26 bin TL’ye kadar şahıs ödemesi alan kişiler bulunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu geçtiğimiz hafta konuyla ilgili resmi bir açıklama yaparak vatandaşları uyardı.

SGK, İŞKUR ve Diğer Bakanlıkların Şahıs Ödemeleri

SGK, vatandaşların ödemelerini ve yardım başvuru sonuçlarını e-devlet sistemi üzerinden kontrol etmeleri gerektiğini belirtti. Ayrıca, ödeme alan vatandaşların yıl sonuna kadar ödeme talebi yapmamaları durumunda ücretlerin hesaplarından geri çekileceğini bildirdi.

Bu nedenle vatandaşların vakit kaybetmeden sorgulama işlemini yapmaları gerekmektedir. Peki, yardım ödemeleri sorgulama işlemi nasıl yapılır? İşte cevabı!

Şahıs Ödemelerini Nasıl Sorgulayabilirsiniz?

Şahıs ödemeleri Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kontrol edilmektedir. Bu nedenle vatandaşların ilk olarak e-devlet sistemine kimlik belgesi numaralarıyla kayıt olmaları gerekmektedir. Ardından arama bölümüne “SGK” yazarak arama yapmaları gerekmektedir. SGK sistemine giriş yapıldıktan sonra tekrar arama bölümüne “şahıs ödemelerim” yazarak arama yapılmalıdır.

Bu işlemden sonra vatandaşın başvurduğu yardımlar, başvuru sonuçları ve hak ettiği ödemeler otomatik olarak görüntülenir. Ödeme hakkı olan kişiler ise yine bu ekran üzerinden istedikleri banka hesabına ödemelerini alabilirler. Genellikle ödemeler 10 iş günü içinde gerçekleştirilir.

SGK Şahıs Ödemeleri Neleri Kapsar?

Genel olarak, ödemeler sosyal yardımları kapsar. Bu sosyal yardımlar şunlardır: Bakıcılık ödemesi, doğum izni, tazminat, özel izin, salgın hastalık ücreti ve iş görmezlik bedeli. Ayrıca, emekli olmayan vatandaşlara yapılan toplu prim ödemeleri de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun şahıs ödemeleri kapsamına girer.

Sosyal medya hesaplarımız: İNSTEGRAM // TİKTOK


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu