Sosyal Medya

Sosyal İçerik Platformu Nedir? Sosyal Medyadan Farkı?

Sosyal İçerik Platformu Nedir?, Sosyal İçerik Platformu Sitelerde hangi içerikler Üretiliyor?, Sosyal Medyadan Farkı? Sosyal İçerik Platformu Sitelerde İçerikleri Kimler Üretiyor? gibi soruların yanıtlarını anlatmaya çalışacağız.

Sosyal İçerik Platformu Nedir?

Sosyal İçerik Platformu, Facebook, Twitter, Instegram ve Google+ vb. Dünya çapında dev sosyal medya mecralarına alternatif olacak nitelikte, site yetkililerinin yanı sıra kullanıcıların da her türde içerik üretebildikleri sosyal ağ tabanlı internet siteleridir.

Sosyal İçerik Platformu tarzında ki siteler, tüm Dünyada olduğu gibi Ülkemizde de son dönemlerde ortaya çıkmış ve popüler olmaya başlamıştır. Artık popüler hale gelen sosyal içerik platformu tarzında ki siteler, internet kullanıcılarının çok fazla dikkatini çekmektedir. İnternet kullanıcılarının dikkatini çeken bu siteler çok fazla ziyaretçi kazanarak güzel bir etkileşim ortamı oluşturmaktadır.

Sosyal içerik platformu siteler ile ilgili kafanızda daha net bir tablo oluşturmak gerekirse Ülkemizde bu anlamda ilk olan ve neredeyse kendi tarzında açık ara öncülük yapan onedio.com en önemli örnektir.

Sosyal İçerik Platformu Sitlerde hangi içerikler Yer Alıyor? Ve İçerikler Kimler Tarafından Üretiliyor?

Konuya başlarken sosyal içerik platformu nedir? Sorusuna cevap aramaya çalıştık. Son dönemlerde popüler olan ve internet kullanıcıları tarafından fazlaca beğenilen bu siteler, topluluk kurallarına uymak koşuluyla kullanıcıların özgürce bilgi ve haber niteliğinde içerik ürettikleri yerlerdir. Sosyal İçerik Platformlarında Liste, Anket, Test ve Galeri gibi kategoriler ön plandadır. Ayrıca tüm bu içerikler klasik habercilik anlayışından uzak, daha çok eğlenceli paylaşımlardan oluşmaktadır.

Sosyal İçerik Platformu ile Sosyal Medya Arasında ki Fark Nedir?

Öncelikle Sosyal İçerik Platformu ile Sosyal Medya Arasında ki Fark Nedir? Sorusunun çok detaylı bir konu olduğunu söylemeden geçmeyelim. Biz bu noktada bu sorunun cevabını uzun uzadıya değil de daha net ve kısa anlatmayı planlıyoruz.

Dünya genelinde kullanılan çok fazla sosyal medya olduğu bir gerçektir. Bunlardan en önemlileri Facebook, Twitter, Google+ ve Istegram’dır.  Bunların kitlelere ulaşımı ve kitleler üzerinde ki etkisi tartışılamaz. Biz burada ikisi arasında ki farkı ortaya anlatırken kesinlikle birinin diğerinden daha kötü olduğunu söylemiyoruz. Sadece ufak tefek farklarını söylemeye çalışacağız.

En önemli farkı, sosyal medya mecralarında paylaşılanlar sosyal medyaların url yapılarından dolayı ve sosyal medya şirketlerinin politikalarından ötürü arama motorlarında arama yaptığınızda sosyal medyada yapılan paylaşımı önünüze gelmemektedir. Nasıl yani? Şöyle anlatalım sizlere…

Bir engelli veya engelli yakını, arama motorlarında engellilerin hakları ile ilgili bir arama yaptığında Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya mecralarında ki engelli hakları ile ilgili bir grup, sayfa veya kişilere denk gelirsiniz. Arama motorları size kesinlikle engelli hakları ile ilgili sosyal medya içerisinde yapılan bir paylaşımı önünüze getirmez, getiremez. Aslında sosyal medya içerisinde çok fazla paylaşımların olduğu ve bundan dolayı birçok bilginin de yer aldığı bir gerçek. Ancak bizler araştırma yaparken sosyal medya içerisinde yapılmış paylaşımları görmemiz mümkün olmuyor.

Sosyal içerik platformlarında ise bu durum tam tersi gerek site yetkilileri gerekse kullanıcıların yaptıklarını arama motorlarında görmemiz çok daha kolaydır.

Engellilerdostu.com Engelli Haberleri ve Sosyal İçerik Platformunu kurarken tamda bu temelle yola çıktığımızı belirtmek isteriz. Sosyal medyada bilgilendirici ve haber veren birçok grup ve sayfa var. Ancak gruba katılmasak veya sayfayı beğenmesek bizim olan bitenden haberimiz olmayacak. Bizler istedik ki, engelli ve yakınları engellilerdostu.com Engelli Haberleri ve Sosyal İçerik Platformu üzerinden bildiklerini, duyduklarını paylaşsınlar ve arama motorlarında sorgulama yapan herkese fayda sağlasın.

Sosyal İçerik Platformu ve Sosyal Medya hakkında elemizden geldiğince bilgiler paylaşmaya ve engellilerdostu.com amaçlarından birini anlatmaya çalıştık. Umarız faydalı olmuştur.

 

engellilerdostu-Özel İçerik


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu