Güncel

90 Bin Taşerona Kadro Ne Zaman Çıkacak Bakan Bilgin Açıkladı

Taşeron İşçiler Kimlerdir? Taşeron İşçilere Kadro Ne Zaman Verilecek? Taşeron İşçi Maaşları Nedir? Taşeron İşçi Kadrosu Ne Kadar? Taşeron Kadro Şartları Nelerdir?

Ülkemizde çeşitli kurum ve kuruluşta çalışan vatandaşlarımız bulunmaktadır. Özel sektör, kamuda kadrolu, kamuda sözleşmeli ve taşeron sıfatı altında çeşitli iş grupları ve bölünmeleri mevcuttur. Çalışan kesim vatandaşlarımızın en çok beklenti içinde olduğu ve çeşitli hakların sunulacağı kadro imkanı oldukça alacalı bir durumdadır. 

90 Bin Taşerona Kadro Ne Zaman Çıkacak Bakan Bilgin Açıkladı

Taşeron işçi sıfatı altında çalışan binlerce vatandaşımız bulunmaktadır. Bu vatandaşlarımızın bekledikleri kadro müjdesi sonunda çıktı. Yaklaşık olarak 90.000 taşeron işçimize kadro imkanı verileceği açıklandı. Peki kimler bu kadrodan faydalanabilecek, şartları nelerdir?

Taşeron İşçi?

Özel sektörden çıkan sadece belirli proje ve işlerde uzmanlık alanına girmiş, ihale aracılığı ile devlet kurumlarında hizmette bulunan, aslen özel sektöre bağlı işçi çalışanlarımızdır. 

Aile çalışma saatleri, mesai durumları, çocuk sayısı vb. özellikleri fazla dikkate alınmayacak şekilde aylık 8-9 bin lira arası belirlenen maaş karşılığında çalışan işçilerimizdir. 

Taşeron İşçiler Nerelerde Çalışabilirler?

Taşeron işçisi olan vatandaşlarımız hemen hemen bütün sektörlerde iş imkanına sahiptirler. Hastane, okul vb. bütün kurum ve kuruluşlarda iş fırsatlarından yararlanabilirler. Genel olarak;

  • Sağlık
  • Eğitim
  • Temizlik
  • Çevre hizmetleri
  • Servis hizmetleri
  • Aşçılık 
  • Büro (sekreter vb.) 

Taşeron İşçiye Verilecek Kadro?

Tüm kurum ve kuruluşlarda olduğu gibi kadro ile sözleşmeli ve taşeron işçilere göre çalışma şartları biraz daha refah düzeyindedir. Taşeron, sözleşmeli gibi bütün vatandaşlarımızın en çok beklediği şey kadrolu çalışanlardan olabilmek. Nihayet taşeron işçilerimiz için de bu müjde geldi. Çevre ve Sosyal Güvenlik Bakanı’mız Vedat Bilgin tarafından verildi kadro haberi. Yaklaşık olarak 90.000 taşeron işçimiz kadrolu çalışan olma şansından yararlanabilecek. Bu haberden sonra gözler kadronun ne zaman verileceği haberine çevrildi. 

Taşeron İşçi Kadrosu Ne Zaman Verilecek?

Bu müjdeli haberden sonra taşeron olarak çalışan vatandaşlarımızın beklediği kadro hakkında açıklama yapan Bakan Bilgin henüz sözleşmeli olarak kadro verilecek olan 516.000 çalışanımızın kadro hakkına kavuşması için yapılan çalışmaların sona erdiğini ve kısa bir zamana içinde halledileceğini bildirdi.

Tasarının henüz Cumhurbaşkanı’mız Erdoğan’a sunulmadığını, en kısa zamanda sunulacağını belirten Bilgin, diğer sektörlerden gelen teklif ve talepleri de dikkate alıp incelediklerini açıkladılar.  Peki verilecek olan kadro imkanı kimler için geçerli olacak?

Taşeron Kadro İmkanından Kimler Faydalanabilecek?

Bu konuda çalışmaların sürüldüğünü ifade edilirken, henüz diğer detayları açıklanmadı. Yakın bir tarihte bu konu ile alakalı net bir açıklama yapılacaktır. 

Taşeron İşçi Nasıl Olunur?

Taşeron işçiler en çok özel sektörlerde bulunurken günümüzde kurum ve kuruluşlarda da gittikçe sayıları artarak çalışmaktadırlar. Taşeron işçiler, kadrolu çalışanlara oranla daha az haklardan faydalandığı için ve maaş olarak biraz daha düşük aldıkları için hem istihdam hem kar açısından tercih sebebinde olan vatandaşlarımızdır. 

Taşeron işçiler, genellikle özel sektörlerin kendi alanlarında alımları sonucu iş bulmaktadırlar. Bu yüzden genel bir ilan yoktur. Özel sektörleri arayarak iş başvurusunda fiilen bulunabilirsiniz. Bunun için herhangi bir başvuru noktası yoktur. 

Sosyal medya hesaplarımız: İNSTEGRAM –- TİKTOK

İlgili başlıklar ve daha fazlası için https://engellilerdostu.com/ linkine tıklayın.


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu