Çalışma Yaşamı

TBMM’de Engelli İstihdamı ve Engelli Atamasına İlişkin Talep!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda söz alarak engellilerin işsizlik sorununa değindi. Aygun konuşmasın ” 10 bin engelli vatandaşın kamuya atama beklediğini bu bağlamda engelli yurttaşlarımızın kamu ve özel sektörde istihdam hakkının yüzde 100 arttırılması” gerekiğini belirtti.

İşte, İlhami Özcan Aygun’un TBMM’de yaptığı konuşma şöyle;

Engelli vatandaşlarımız arasında işsizlik yüzde 80’lere kadar çıkmıştır. Özel sektörde 124 bin engelli vatandaşımız çalışıyor ama bu sayı yetmez. Şu anda 10 bin engelli yurttaşımız kamuya atama bekliyor. Oysa yakın zamanda kamuya 1.304 engelli ataması gerçekleşmişti. Bu anlamda hem özel sektörde hem de kamuda daha çok engelli ataması yapılması için yasal kotayı artırmak gerekiyor. Bu anlamda, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 30’uncu maddesine göre, 50 veya daha fazla işçi istihdam eden özel sektör için yüzde 3, kamu iş yerlerinde yüzde 4 engelli kotası uygulanmaktadır. Biz, bu kotaların yüzde 100 artışla özel sektör için yüzde 3’ten yüzde 6’ya, kamuda ise yüzde 4’ten yüzde 8’e çıkarılmasını talep ediyoruz. Engelli vatandaşlarımızı sosyal hayata entegre etmek, istihdam etmek ve kimseye muhtaç olmadan yaşamaları için gereken koşulları sağlamak zorundayız.

İlhami Özcan Aygun’un Twiteer hesabından yaptığı açıklama ise: “Engelli yurttaşlarımızın kamu ve özel sektörde istihdam hakkının yüzde 100 arttırılması yönündeki talebimizi TBMM’de dile getirdik.”


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu