GüncelSosyal Hak ve Yardımlar

TBMM Gündemi Yoğun! Engelli Sorunları Konuşuldu!

Türkiye Büyük Millet Meclisinde 23 Şubat 2021 tarihinde basına açık şekilde yapılan gurup toplantılarında ALS, SMA, Otizm, Down Sendromu ve atama bekleyen engellilere yönelik sorunlar ele alındı.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Meclis’teki grup toplantısında kürsüyü engelli Aysun Karaemir’e bıraktı. Geçirdiği trafik kazası sonucu henüz lisedeyken engelli kaldığını belirten Karaemir, karşısında çıkan tüm engellere rağmen eğitimine devam ettiğini ve kendisi ile birlikte yaklaşık 200 bin engelli yurttaşın atama beklediğini söyledi.

Aysun Karaemir: 2021 EKPSS sonrasında yaklaşık 200 bin engelli birey ve ben atama bekliyoruz. Atama konusundaki eşitsizliğin giderilmesi ve sorunların çözülmesindeki ilk adım engelli istihdamının arttırılması olacaktır. Uzaktan eğitim desteklenmeli meslek sahibi olan engellilerin evden çalışabilmelerine imkan sağlanmalıdır.

Meral Akşener, kürsüye ulaşamayan engelli Karaemir’i eğilerek selamlayarak, özür diledi. Akşener, şunları söyledi: “Burası Türkiye Büyük Millet Meclisi. Burası milletimizin her ferdinin sorunlarına çare beklediği yer. Az önce gördünüz, engelli bir kardeşimiz burada kürsüye ulaşamadı. Bu duruma pansuman bir çözüm bulabilirdik biz, ama yapmadık. Ancak yapsaydık, o taktirde buranın gerçeğini gizlemiş olurduk. Engelleri kaldırmak, vatandaşlarımızın kimseye ihtiyaç duymadan yaşamalarını sağlamaktır. Onların dertlerini çözecek bir binada bile düşünülmemiş olmaları büyük ayıp. Türkiye’nin Meclisi’ndeki tablo buysa, varın sokağı siz düşünün. Bunun için senden ve tüm engelli vatandaşlarımızdan, herkes adına ben özür diliyorum.”

İyi Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, TBMM Genel Kurulunda Otizm ve Down Sendromu sorunları görüşülürken sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. Aylin Cesur: “SMA Komisyon raporu görüşülüyor. Az evvelde Otizm komisyonu görüşüldü. İktidar sıralarında 6 Milletvekili var! Onlar da komisyon üstesi mi acaba? Yoksa onlar da yok mu? Konuya verilen önem bu! Çok üzücü!” ifadelerini kullandı.

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, TBMM Genel Kurulunda önemli açıklamalar yaptı. Sefer Aycan: “Milliyetçi Hareket Partisi olarak biz, insanlarımızın, tüm engellilerimizin de bağımsız olarak yaşamasını istiyoruz ve bununla ilgili yapılacak her konuya da buradan da destek vereceğimizi özellikle yine, bir kez daha belirtmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca atama ve kamuda engelli kota sorununa yönelik Engelli Hakları Savunucuları Platformu, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu ile görüşerek istişare yaptılar.


makale içeriği alt bilgi

3 Yorum

  1. Sayın Cumhurbaşkanım ve Sayın milletvekillerim lütfen istihdam sayısı arttırılsın engellilerimiz rahat etsinler. İyi haberlerinizi bekliyoruz inşallah

  2. 80 yakın puan aldım.4 yıl oldu atanamadim.kardesim engelliyim özgür kimseye bağlı kalmadan yaşamak istiyoruz 4 yıl oldu ne memur olabildim nede öğretmen METAL ogretmeniyim teknik öğret
    Eniyim meslek lisesi öğret.eniyim.lutfen bizim bölümler kontenjan tahsis edilsin 3.5 kontenjan verilerinki bizde atanalim

  3. Doğuştan kekeme olan kişilere neden rapor verilmiyor. Tamam bütün uzuvları sağlam olabilir ama en büyük sıkıntıyı bence kekeme insan çekiyor. Siz hiç kekeleyen bir insanı tiyatro veya filim sahnelerinde gördünüz mü ama her türlü engelli olan bir birey rahatlıkla her türlü tiyatro dizi veya sinemada oynayabilir. Bana göre en büyük engellerden biri kekemeliktir. Kekeme insanların haklarını yemeyin ey sağlık kurulu şekilde engelliye rapor veriyorsanız kekeme insanlarada rapor vermek zorundasınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu