Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Komitesine Sunacağı Ek Rapor EYHGM Koordinasyonunda Hazırlanılıyor

2 dakikada okuyabilirsiniz


‘Engelli Haklarını Sektörel İzleme ve Raporlama’ odak toplantılar serisi başladı. 23 Kasım 2018’de Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Sayın Orhan KOÇ başkanlığında sorumlu tüm bakanlıklar ile kurumların üst düzey temsilcileri ve uzmanlarının katılımları gerçekleştirilen ‘Engelli Haklarını Sektörel İzleme ve Raporlama Toplantısı’nın ardından yapılması planlanan odak toplantıların ilki düzenlendi.

‘Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme’nin uygulanmasının izlenmesi çerçevesinde ülkemiz tarafından Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Komitesine sunulacak ek raporun hazırlık süreci, Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda sektörel izleme ve raporlama odak toplantıları planlanan takvim çerçevesinde gerçekleştiriliyor.

Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Genel Müdürlüğümüzün Engelli Bakım Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ile Eğitim, Rehabilitasyon ve Sosyal Hayata Katılım Dairesi Başkanlığı temsilcilerinin katkı ve katılımlarıyla 26 Kasım 2018’de gerçekleşen ilk odak toplantıda “Bağımsız yaşayabilme ve topluma dahil olma” başlığı açısından bilgi, veri ve istatistikler üzerine çalışma yapıldı.

“Düşünce ve İfade Özgürlüğü ve Bilgiye Erişim” ve “Erişilebilirlik” başlıklarının ele alındığı odak toplantıda; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Haberleşme Genel Müdürlüğü ile Strateji Geliştirme Başkanlığı, Bilgi Teknolojiler ve İletişim Kurumu Başkanlığı, TUBİTAK BİLGEM Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsü ile Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkanlığı’nın temsilcileri hazır bulundu.

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden Araştırma Geliştirme ve Proje Dairesi Başkanı Tayyar KUZ ve Erişilebilirlik Dairesi Başkanı Deniz ÇAĞLAYAN GÜMÜŞ ve ilgili personelin katılımıyla EYHGM toplantı salonunda gerçekleştirilen ‘Odak Toplantı’da anılan başlıklar kapsamında raporlamada yer alacak bilgi, veri ve istatistikler üzerine detaylı bir çalışma yapılmış ve rapora esas olacak bilgi paylaşımı sağlanmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Hoş
0
Hoş
Beğen Beğen
1
Beğen
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Kötü Kötü
0
Kötü
İlginç İlginç
0
İlginç

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF