Sosyal Hak ve Yardımlar

Ulusal Hane Yardımı: Nasıl Başvurulur? Kimlere Verilir? Detayları Nelerdir?

Ulusal Hane Yardımı? Ulusal Hane Yardımı Kimlere Yapılır? Ulusal Hane Yardım Başvuruları? Ulusal Hane Yardım Başvuru Evrakları?

Ulusal Hane Yardımı?

Ulusal Hane Yardımı? Ulusal Hane Yardımı Kimlere Yapılır? Ulusal Hane Yardım Başvuruları? Ulusal Hane Yardım Başvuru Evrakları?

Ulusal hane yardımı, gerekli kurum ve kuruluşlardan aktif olarak yardım almakta olan, çeşitli zorluklar ve problemler, engellerden dolayı yardımlarını almaya gitmekte zorlanan veya hiç gidemeyen vatandaşlarımızın tespit edilmesiyle ayaklarına kadar gidilip ihtiyaç eksiği ve kontrolünün sağlandığı yardım ve dayanışma yöntemidir. 

Ulusal Hane Yardımı Kimlere Yapılır? Ulusal Hane Yardım Başvuruları?
Ulusal Hane Yardımı Kimlere Yapılır? Ulusal Hane Yardım Başvuruları?

Ulusal hane yardımı yapılırken, yardım niteliğini belirten araba logosu, yardım edecek olan uzman personellerin giyim kuşamı ve hangi kurum tarafından geldiklerini, adını belirten yaka kartları ile ziyaretinize geleceklerdir.

Güvenilir ve sağlam bir yöntem olan ulusal hane yardımı sayesinde, yardıma ihtiyacı olan ve mağdur durumda kalan, yardımlardan çeşitli engeller hususunda faydalanamayan vatandaşlarımız için rahatlık, kolaylık sağlanmış olur. 

Ulusal hane yardımı yapılırken, aile ile yapılan görüşmeler, sohbetler, alınan bilgiler, yardımlar ve çeşitli diğer unsurlar gizlilik içinde yürütülmektedir.

Böylelikle hane ile alakalı özel durumlar ve koşullar, yardım ve destekler gizli şekilde tamamlanmakta, güven duygusu dağıtılmaktadır.

Ulusal Hane Yardımı Kimlere Yapılır?

Ulusal hane yardımları, öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan,  maddi anlamda zorluklar yaşayan, işsiz bireylerimiz, engelli vatandaşlarımız, yaşlılarımız, emeklilerimiz, aile içinde geçim sıkıntısı yaşayan aynı şekilde aile içinde kişi başına alınan gelirin asgari ücretin üçte biri kadar olmayan aileler, çeşitli evrak ve belgeleri ellerinde bulundurmaları şartı ile (durumunun kötü olduğunu ve yardıma ihtiyacı olduğunu niteler şekildeki fakirlik belgesi, engellilik durumu varsa ispat eden engelli raporu gibi örnekler kişinin ihtiyacının olduğunu ispatlar) ulusal hane yardımlarından faydalanabilirler.

İlginizi Çekebilir  Engellilerin Acil Çözüm Bekleyen 4 Sorunu

Ulusal Hane Yardımları Nelerdir?

Ulusal hane yardımları, genel olarak engel durumu bulunan, yaşlılık, emeklilik, işsizlik gibi durumlar içerisinde olan vatandaşlarımıza yapılmaktadır.

Ulusal hane yardımları, yardım ve desteklerden hak kazanan vatandaşlarımızın ulaşmakta zorlandıkları, gidemedikleri yardımları tespit edip ayaklarına getirmek için yapılan destek programıdır.

Bu programlar kapsamında aynı şekilde; gıda yardımları, giyim yardımları, maddi yardımlar, hasta bakım imkanları, sağlık bakımları gibi faydalanılan tüm yardımlar ulaştırılmaktadır. 

Ulusal Hane Yardım Başvuruları?

Ulusal hane yardımları, hemen hemen her alanda olmakla beraber; eğitim, sağlık, barınma-konaklama, giyim-kuşam, maddi yardımlar gibi hizmetler ile sunulmaktadır.

Yediden yetmişe ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlarımızın eksik olan alanlardaki durumları belirlenerek yardımlar yapılır. Ulusal hane yardımları ve bütün sosyal yardımları inceleyebilmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın https://www.aile.gov.tr/sygm/programlarimiz/sosyal-yardim-programlarimiz/ sayfasını ziyaret ederek incelemelerde bulunabilir, kendinize uygun olan yardım ve destekler için başvuruda bulunabilirsiniz. 

Ulusal hane yardımları ve diğer bütün sosyal yardımlardan faydalanabilmek için ise aynı şekilde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresini ziyaret ederek yardımlara başvurabilirsiniz. 

Ulusal Hane Yardım Başvuru Evrakları?

Ulusal hane yardımlarına başvuruda bulunurken ve diğer yardımlara başvuruda bulunurken, ihtiyacınızın olup olmadığın belirten nitelikteki evrakları elinizde bulundurmanızda fayda var. Bu sayede yapılacak yardım işlemleri hız kazanacaktır. Yardım başvurularında bulundurmanız gereken evraklar;

 1. Öncelikle TC. kimlik kartı ve fotokopisi,
 2. Engellilik durumu varsa belirten nitelikteki en az yüzde kırk derecesinde olan engelli raporu,
 3. Muhtarlıktan alınmış olan fakirlik (muhtaçlık) belgesi,
 4. İşsizlik durumu varsa işsizlik belgesi,
 5. Gelir gider durumunu belirten belge,
 6. Çalışıyorsa, maaş durumunu belirten belge,
 7. Emeklilik, yaşlılık durumları varsa bunu niteler durumdaki belge,
 8. Başvuran öğrenci ise öğrenci belgesi,
 9. Başvuracak kişi on sekiz yaşından ufaksa kendisini temsil eden kişinin mahkeme ile aldığı vasilik kararı.
İlginizi Çekebilir  Eğitimde Eşit Fırsatlar İçin Kırtasiye Yardımı: Başvuru Süreci ve Destek Detayları

Yukarıda sayılı olan belgeler, genel olarak bütün yardım ve desteklere başvuru sırasında kullanılmaktadır. Belgelerinizi bulundurarak başvuru işleminizi ve yardımlara kavuşma sürenizi hızlandırabilirsiniz.

İlgili Başlıklar! 

Sosyal yardı nasıl alınır nasıl sorgulanır?

Sosyal medya hesaplarımız: İNSTEGRAM / TİKTOK


4.2/5 - (11 {Oy})

makale içeriği alt bilgi

2 Yorum

 1. Aile destek alanlar vatandaşlık maaşına otomatik baglanir inşallah sayın bakanımız sesimizi duyar inşallah saygilar

 2. benim evim kira işim yok eşimden ayrildim elektrik kira ödeyemiyom sayin bakanim bizide görün saygilarimla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu