EğitimSosyal Hak ve Yardımlar

Üniversite Düzeyindeki Engelli Öğrencilerin Hakları

Üniversite sınavına girmiş veya üniversitede okuyan engelli öğrenciler haklarının neler olduğunu merak ediyor. engellilerdostu.com – Engelliler İçin Sosyal İçerik Platformu olarak tarafımıza üniversitede okuyan öğrenciler tarafından sürekli yöneltilen üniversiteli engelli öğrencilerin hakları ile ilgili soruları yanıtlamaya çalışacağız. Peki, üniversite düzeyindeki engelli öğrencilerin hakları nelerdir? gelin inceleyelim.

Her şeyden önce üniversite sınavına girecek öğrencilerin, engel gruplarına uygun düzenlemelerin yapılabilmesi için başvuru aşamasında engelli sağlık kurulu raporlarını ÖSYM’ye vermeleri gerekmektedir.

Engelli öğrencilerin hakları kısa ve öz bir şekilde herkesin analayavabileceği dilde aşağıya sıralanmıştır.

• Engellilere YGS taban puanı 20 Aralık 2013 tarihinde 100 puan olarak belirlenmiştir.
• Her üniversitede üniversiteye kayıt yaptıracak öğrencilerin koordinasyonunu sağlamak ve engellilere yönelik çalışmaları takip etmek amacıyla Engelli Öğrenci Birimi oluşturulmuştur.
• Engelli öğrencilere bazı üniversitelerde yerleşme aşamasında ek kontenjan veya ek puan verilebilir.(Bu konuda tercih edeceğiniz üniversiteden bilgi alabilirsiniz.)
• Üniversitede okuyan engelli öğrenciler yurtlarda öncelik hakkından yararlanmak için ilk kayıt olduklarında Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmalıdır.
• Bazı üniversitelerde engelli öğrencilere öğrenim ücretlerinde engel oranlarında indirim uygulanmaktadır. (Tercih ettiğiniz üniversiteden bu konuda bilgi alabilirsiniz.)
• Açık Öğretim Fakültesinde ücret ödenmemektedir.
Ancak Açık Öğretim Fakültesini mezun olmaları gereken sürede bitiremeyenler öğrenci harcında engel oranlarında indirim yapılarak ödeme yapmaktadırlar.
• Üstün yetenekli öğrencilerin YÖK tarafından değerlendirilmesi sonucu uygun görülmesi halinde YGS ye girmeden Güzel Sanatlar Bölümlerine kayıt olabilmeleri hakkı getirilmiştir.
Bu nedenle Otizmli üstün yetenekli çocuklar da bu haktan yararlanabileceklerdir.
• Üniversiteler görme, işitme ve ortopedik engelli öğrenciler için ortam, araç, gereç hazırlamak zorundadır. Üniversite sınavında öğrencilerin engel gruplarına uygun düzenlemelerin yapılabilmesi için başvuru aşamasında engellilik raporlarını ÖSYM’ ye vermeleri gerekmektedir.
• Kredi ve Yurtlar Kurumu Yönetmeliğine eklenen madde ile tekerlekli sandalye kullananlar, görme engellilere gibi tek başına şehir içi otobüslere binemeyenlere yaşadıkları şehirde yurt imkanı sağlanır.İlgili madde şu şekildedir:
Madde 3-“b) Şehir içi nakil araçlarından yardımsız faydalanamayan görme engelli, felçli, bir veya iki kolu veya bacağı olmayan, skolyoz hastaları olan öğrenciler hariç, öğrencinin ailesinin yurdun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi (Ancak büyükşehir belediyeleri sınırları içinde bulunan yurtlara, ailesinin ikamet durumuna göre başvuru alınabilecek yerleşim yerleri Kurumca belirlenir).”

Üniversiteye yeni kayıt yaptıracak veya halihazırda üniversitede öğrenim gören engelli öğrencilerin haklarına ilişkin yaptığımız araştırma sonuçlarını sizlerle paylaşmaya çalıştık. Siz değerli okurlarımızın da konu hakkında yapacağı katkılar bizler için önemlidir. Diğer engelli öğrencilere fayda sağlayacağını düşündüğünüz haklar varsa yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz…


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu