Güncel

Uzman Öğretmen Nedir? Uzman Öğretmenlik Sınavı Nedir?

Uzman Öğretmen Nedir? Uzman Öğretmenlik Sınavı Nedir? Uzman Öğretmenlik Sınav Sonucu Ne Zaman Açıklanır? Uzman Öğretmenlik Maaşları Nasıl?

Uzman Öğretmen Nedir?

Uzman öğretmen kariyer serüveninde kıdem türünü belirler. Yaklaşık on sene ve üzeri öğretmenlik mesleğini dolduran kişiler öğretmenliğin ilk kıdem aşaması olan uzman öğretmenlik sınavlarına girerek öğretmenlik vasfını değerlendirerek başarılı olmalıdır. Uzman öğretmen yaptığı iş ve öğretmenlik tecrübesine dayalı kıdem alır. 

Uzman Öğretmen Nedir? Uzman Öğretmenlik Sınavı Nedir?
Uzman Öğretmen Nedir? Uzman Öğretmenlik Sınavı Nedir?

Uzman öğretmen olabilmek için belirli bir süreyi doldurmak gerekir. Bu süre dolduktan sonra öğretmenler sınavlarına girer. Uzmanlık sınavına giren ve başarılı olanlar uzman öğretmen unvanını kazanır. Bu unvanı kazanmak için belirli bir süreyi doldurmak ve gerekli sınavda başarılı olmak gerekir.

Başarısız olanlar bir sonraki sınava girebilir. Uzman öğretmenler meslekteki tecrübelerini bu sınavda ortaya koyar. Eğitim hayatlarında on yıl boyunca en az 180 saat eğitim programını tamamlayan öğretmenlere uzman öğretmen unvanı verilmektedir. 

Ayrıca on yıla tamamlayıp 240 saat eğitim programını tamamlayanlar ise başöğretmen olarak unvan alır. Unvana göre birtakım değişiklikler yaşanabilir. Bu değişiklikler ücret ve kıdem olarak tayin aşamasında ortaya çıkar.

Öğretmenlerin uzman olabilmesi için sınavı geçmesi ve gereken şartları taşıması gerekir. Bunun dışında öğretmen olabilmek oldukça zordur. Öğretmenlerin başarılı olabilmesi için sınavda en yüksek başarıyı göstermesi lazımdır. Bu özel sınav sadece on seneyi geçen ve belirli bir ders saatini tamamlayan öğretmenler arasında yapılır.

Uzman öğretmen olabilmek isteyen kişilerin öncelikli olarak gerekli öğretmenlik süresini doldurması şarttır. Eğer öğretmenlik süresi dolmamışsa dolduktan sonra uzman öğretmenlik için sınava girilebilir. Uzmanlık için her öğretmen kendi branşında başarılı olabileceği sınava girmelidir.

Hangi branş olursa olsun tüm öğretmenler uzman öğretmen vasfını kazanabilir. Bu vasıf ile birlikte öğretmenlerin maaşlarına ek ödemeler yansır. Ayrıca başvuruyu yaparken bakanlığın belirlediği kapsamda öğretmenler sınav için talepte bulunabilir.

Öğretmenliği milli eğitime bağlı olan öğretmenler uzman öğretmen kadrosu alabilirler. Kısacası özel ücretli olarak öğretmenlik yapanlar bu vasfa erişemez. Sadece milli eğitime bağlı olan öğretmenler bu sınava girerek uzman öğretmen olabilir.

Uzman Öğretmenlik Sınavı Nedir?

Uzman öğretmen sınavı sadece on seneyi geçen öğretmenler arasında yapılmaktadır. Bu sınav Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen tarihlerde yapılır. Milli eğitim belirlediği sürelerde bu sınavı öğretmenlerin uzmanlık kazanabilmesi için yapmıştır.

Başarılı bir öğretmenlik hayatından sonra uzman öğretmen olmak isteyen kişiler mutlaka başvuru yapmalıdır. Başvuru yaptıktan sonraki süreçte mutlaka sınav tarihini kaçırmadan ilgili sınavın olacağı gün ve saat bu sınava girmelidir. Sınavdaki başarı en az %80 oranında başarıyı sağlayan öğretmenlerin uzman öğretmen olabilmesine yardımcı olur. 

Öğretmenler sınavdaki detaylı soruları en ayrıntılı şekilde incelemelİ ve sonuçlarının iyi olabilmesi için gerekirse sınav öncesinde bu sınav için çalışmalarını başlatmalıdır. Sınav için çalışmalar genellikle genel kültür ve genel yetenek gibi birtakım sorulardan oluşan kapsamlı sınavda düzenli bir biçimde yapılmalıdır.

Öğretmenler bu sınavda mutlaka başarıyı sağlamalı ve uzman öğretmenlik kadrosunu kazanmalıdır. Çünkü maaş farkı olacağı için tüm kıdemli öğretmenler uzman öğretmen olmayı hedefler. Uzman öğretmen olduktan sonra maaşlarda ciddi bir fark yaşanabilir. Bu sebepten dolayı kapsamlı bir çalışma yaparak bu sınavda başarılı olunabilir. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan uzman öğretmenlik sınavı her sene belirli tarihlerde gerçekleşir. Bu sınavdaki sorular tamamen bakanlığın belirlediği sorular kapsamında oluşmaktadır. Bakanlık her sene sorularda güncelleme yapabilir.

Yeni tarz sorular ve sistemin getirdiği bilgilerle birlikte bu soruların kapsamı öğretmenlerin kolay ve rahatlıkla çözümleyebileceği problemlerden oluşur. On senesini doldurmuş öğretmenler kolayca bu sınavda başarıyı kazanabilir. Fakat yine de ön bir çalışma yapmanın faydası büyüktür.

Sınav hakkındaki detayları milli eğitim sayfasında inceleyebilir veya bu sınavın daha önce çıkan sorularını bularak detaylı ve kapsamlı bir çalışma oluşturabilirsiniz. Çalışmalarınızı düzenli ve tertipli yaptıktan sonra bu sınavı kazanamama şansınız yoktur.

Uzman Öğretmenlik Sınav Sonucu Ne Zaman Açıklanır?

Uzman öğretmen olmak isteyen kişiler sınav sonuçlarını sınav tarihinden bir ay sonra öğrenebilir. Her sene belirli zamanlarda yapılan bu sınav 100 puan üzerinden değerlendirilir. Ayrıca başarılı sayılabilmek için en az 70 puan almak gerekir.

Bu puanı alan öğretmenler uzman öğretmenlik için ilk aşamayı geçmiştir. Sonrasında ise uzman öğretmenlik prosedürü başlar. Kaç sene görev yaptığı ve doldurduğu ders saat miktarı gibi detaylar bakanlık tarafından incelenir.

İnceleme sonucunda kapsamlı bir şekilde uzman öğretmenlik kadrosunun ortaya çıkabilmesi söz konusu olur. Uzman öğretmenlik vasfını kazandıktan bir sonraki ay farklar maaşlara yansır.

Öğretmenlik kariyerinde uzman öğretmen olmak isteyenlerin mutlaka uzman öğretmenlik sınavına girmesi şarttır. Bu sınavda yaklaşık 100 soru sorulur ve sınav süresi 150 dakikadır. Sınav hakkındaki başvuru detayları ve başvuru hakkındaki tüm ayrıntıları bakanlık tarafından öğrenebilirsiniz.

ÖSYM tarafından yapılan sınav uzman öğretmen olmak isteyenlerin takip etmesi gereken bir sınavdır. ÖSYM sınavı ile birlikte uzman öğretmenlik kadrosunu kazanmalarına yardımcı olur. Ayrıca ÖSYM hesabınıza giriş yaparak her sene bu sınavın ne zaman yapılabileceğini öğrenebilirsiniz. Bu sayede başvuru tarihini kaçırmaz ve kolayca ödemelerinizi internet üzerinden yaparak sınav giriş belgenizi oluşturabilirsiniz.

Uzman Öğretmenlik Maaşları Nasıl?

Uzman öğretmen olmak isteyen kişiler bu kadroya alındıktan sonra belirli bir oranda maaşlarında artış gözlemler. Bu artış her yıl belirlenen zam oranlarına göre değişebilir. Ayrıca en son belirlenen zam oranında maaşa 1342 TL bir ek ödeme yansıyabilir.

Maaşa yansıyacak bu ek ödeme uzman öğretmenlik kadrosuna sahip olan kişilere yapılır. Uzman öğretmenlik sınavını kazanan ve gerekli şartları yerine getirenler bir sonraki ay ek olarak bu ödemeyi alabilir. Ayrıca sonraki aylarda da artık maaşı yenilenen oranında değişkenlik göstermektedir. Yeni maaş oranı gelen zam ile birlikte sabitlenir. 

Uzman öğretmenlerin maaşları her sene değişir. Ayrıca uzman öğretmenler ek ders ile birlikte daha fazla ücret alabilir. Bu ücret talepleri sadece bakanlığın belirlediği kapsamda oluşturulan ders saatine göre belirlenir. Her ders saatine karşılık gelen ücret öğretmenin her ay maaşına yansır. Detayları öğrenmek için milli eğitim ile iletişime geçebilir veya milli eğitim internet sayfasından detayları öğrenebilirsiniz.

Uzman Öğretmen Olunca Ne Olur?

Uzman öğretmen olmak isteyen kişiler sınavda başarılı olduktan sonra bu kadroyu alır. Uzman öğretmenlikte maaş farkı ve kıdem farkı öğretmenin tecrübesini artırır. Belirlenen şartları taşıyanlar sınavda başarılı olunca uzman öğretmen olarak daha başarılı bir kariyer hayatı yaşar.

Öncelikli olarak maaş farkı yansır ve bu unvan sonucunda öğretmenler daha iyi şartlarda geçinebilir. Çoğu öğretmen bu maaşı alabilmek için uzman öğretmen olmak ister. Çünkü bu maaş az bir fark olmamakla beraber her ay yansıyacak ek ödemeyle birlikte uzman öğretmenler için bulunmaz bir fırsattır.

Öğretmenlik serüveninde belirli bir süreyi tamamlayan kişilerin mutlaka bu sınava başvuru yapması gerekir. Sınav başvuruları yapıldıktan sonra sınav tarihine titizlikle dikkat etmeli ve bu sınava girmelisiniz. Sınavda en az 70 puan alarak değerlendirmeye katılabilir ve uzman öğretmen olabilirsiniz.

İlgili Başlıklar;

Engelli Öğretmen atama takvimi belli oldu

Arızalanan tekerlekli sandalyeleri Öğretmenler tamir ediyor


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu