Güncel

Wagner Darbesi Rusya’dan Hamle… Çinliler Haberi Dünyaya Duyurdu

Wagner Darbesi Rusya'dan Nasıl Hamle Geldi? Wagner Krizi Belarus Araya Girdi: Rusya'dan Çin'e Şok Hamle! Çin Dışişleri Bakanlığı'nın açıklama yapıldı!

wagner
wagner

Wagner Krizi Belarus Araya Girdi: Rusya’dan Çin’e Şok Hamle

Wagner krizi, Belarus’un arabuluculuğuyla çözülürken Rusya’dan önemli bir hamle geldi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko, isyan devam ederken Çin’in başkenti Pekin’e hareket etti. Pekin’deki kritik zirve sonrası ilk görüntüler ve açıklamalar geldi.

Ruslar uzun 24 saati geride bıraktı

Wagner Darbesi  Rusya'dan Hamle
Wagner Darbesi Rusya’dan Hamle

Ukrayna’daki savaş, geçen yıl Rus lider Putin’in emriyle başladı ve hız kesmeden devam ederken Moskova, Wagner isyanıyla uyandı.

Wagner güçlerinin Rostov’da kontrolü ele geçirmesi ve Moskova’ya doğru ilerlemesi, ülkede II. Dünya Savaşı’ndan sonra bir ilk yaşanmasına neden oldu.

Başkentte kırmızı alarm verildi ve sosyal medyaya yansıyan görüntülerde savunma siperlerinin başkentin girişine kazıldığı görüldü.

Moskova, olası bir çatışmaya hazırlanırken Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko, isyan sürerken Çin’in başkenti Pekin’e gitti.

Al Jazeera, bu gelişmeyi “Putin İçeride Hararetle Karşı Karşıya Kalırken, Rus Diplomat Pekin’e Uçtu” başlığıyla okurlarına duyurdu.

Çin basını, bakanlıktan alınan ve iki yetkilinin gülümsediği anlara ev sahipliği yapan kareyi bugün yayımladı.

Dünya basınında geniş yankı uyandıran bu hamle sonrası Çin’den ilk açıklama geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı’nın açıklama yapıldı

“Dışişleri Bakanı Qin Gang, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Rudenko ile Pekin’de bir araya gelerek Çin-Rusya ilişkileri ve ortak endişe kaynağı olan uluslararası ve bölgesel konular hakkında görüş alışverişinde bulundu.”

Çin yönetiminin, Rusya’da dün sona eren Wagner grubu isyanıyla ilgili resmi bir açıklama yapmaması dikkat çekti.

Kuzey Kore Moskova’ya destek verdi

Devlet medyasının bildirdiğine göre, Kuzey Kore isyanla mücadelede Rusya’yı desteklediğini açıkladı.

Resmi Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Im Chon Il’in Rusya’nın Pyongyang Büyükelçisi Alexander Matsegora ile yaptığı görüşmede isyanın başarıyla bastırılacağına olan kesin inancını ifade etti.


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu