GüncelSosyal Hak ve Yardımlar

Yaşlı Aylığı Ne Kadar? Yaşlı Aylıkları Ne zaman Yatıyor?

Yaşlı Aylığı Ne Kadar? Yaşlı Aylıkları Ne Zaman Yatıyor? Yaşlı Aylığı Kimlere Verilir? Yaşlı Aylığı Alma Şartları Nelerdir?

Yaşlı Aylığı Ne Kadar? Yaşlı Aylıkları Ne Zaman Yatıyor? Yaşlı Aylığı Kimlere Verilir? Yaşlı Aylığı Alma Şartları Nelerdir?
Yaşlı Aylığı Ne Kadar? Yaşlı Aylıkları Ne Zaman Yatıyor? Yaşlı Aylığı Kimlere Verilir? Yaşlı Aylığı Alma Şartları Nelerdir?

Ülkemizde çocuk, genç ve yaşlı kesim gruplar bulunmaktadır. Her yaş ve her işe göre belirli bir miktar yardım destekleri sunulmaktadır.

Aynı şekilde bu destekler yaşlı vatandaşlarımız için de geçerli. Belirli bir yaşın üzerinde olan, emekli veya hiçbir sosyal geliri olmayan ya da rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımıza çeşitli başlıklar altında yaşlılık parası ödenmektedir. 

Bu verilen yaşlılık parası sayesinde, belirli bir yaşı tamamlamış ve işe gidecek gücü olmayan vatandaşlarımız, kimseye muhtaç olmadan hayatlarını idame edebilecekledir. Onlara destek olmak ve ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına atılmış en güzel adımlardan biri de şüphesiz maddi imkanlar sunmaktır.

2022 yılı içerisinde çeşitli zamlar ve maaş artışları gözlemlendi. Merak edilen konulardan biri de yaşlılık parası ne kadar? Şartları nelerdir ve ne zaman yatacak?

Yaşlılık Aylığı Kimlere Verilir?

Yaşlılık aylığı, herhangi bir kurumdan sosyal bir geliri olmayan ve hayatlarını tek başlarına idare etmek zorunda kalan 65 yaş üstü vatandaşlarımıza imkân olarak tanınan maaş türüdür. Yaşlılık aylığı sayesinde, 65 yaş üstü olan binlerce vatandaşımız birtakım ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Bu sayede kimseye muhtaç olmadan gittiği yere kadar tek başlarına yaşamlarına devam edebilirler. Fakat herkes bu aylıktan faydalanamaz. Yaşlılık maaşı almak içinde belirli şartları taşıyor olmak gerekiyor.

Yaşlılık Aylığı Alma Şartları Nelerdir?

  1. TC. vatandaşı olmak. 
  2. Yaşlılık aylığı için 65 yaşını doldurmuş olmak.
  3. 65 yaşını doldurmuş ve kişiye bakabilecek kimsenin olmaması.
  4. Herhangi bir kurumdan ekstra geliri olmamak.
  5. Herhangi bir kurumdan sosyal güvece sahibi olmamak.
  6. Herhangi bir nafaka vb. aylık ödeme sahibi olmamak. 

Yaşlılık Aylığı Nasıl Alınır?

Yaşlılık aylığı almak isteyen ve 65 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımız, bağlı bulundukları bölgeye ait olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. 

Yaşlılık aylığından faydalanmak isteyen vatandaşlarımız, herhangi bir gelir, güvence veya ekstra aylığa sahip olmadıkları ve muhtaçlık süreci içerisinde olmaları koşulu ile bu aylıktan faydalanabilirler. 

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?

Her geçen gün artan fiyatlar ve gelişen zamlardan sonra artan yaşlılık aylığı güncel olarak 1.684 Türk lirasıdır. Yaşlılık aylığı başvurusunda bulunmuş ve hak kazanmış olan vatandaşlarımız bu paradan faydalanabilirler. 

Yaşlılık Aylığı Başvurusunda İstenilen Belgeler Nelerdir?

Yaşlılık aylığı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımızdan birtakım belgeler istenecektir. Bu belgeler;

  1. Yanınızda TC. nüfus cüzdanınızın olması gerekmektedir. 
  2. Başvuruda bulunmak için başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. (gerekli bilgi ve istekleri https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-5510-sayili-kanun-41c-kapsaminda-yaslilik-ayligi-baglanmasi sayfasından inceleyebilirsiniz.)
  3. Muhtarlıktan alınacak olan muhtaçlık/fakirlik belgesi.
  4. Başvuru işlemini yapan kişi başkası ise mahkeme tarafından alınan vasi belgesi. 

İlgili başlıklar;

Yaşlı aylıkları hesaplara yatırıldı

Engelli ve taşlı maaşları ne kadar olacak?

2022 Güncel engelli ve yaşlı aylıkları

Yaşlı, engelli, bakıma muhtaç kişilerin aylıklarına zam!

Engelli emekliliği ve yaşlılık aylığı şartları nelerdir?


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu