Güncel

Yaşlı Bakım Parası Nasıl Alınır? Yaşlı Bakım Parası Başvuru Şartları Nelerdir?

Yaşlı Bakım Parası Nasıl Alınır? Yaşlı Bakım Parası Başvuru Şartları Nelerdir? Yaşlı Bakım Parası Başvuru Formu! Evde Yaşlı Bakım Maaşı Şartları! Yaşlı Bakım Parası Kimlere Verilir?

Yaşlı Bakım Parası Nasıl Alınır?

Bazı vatandaşlarımızın gelir düzeyleri asgari ücretin de altında olmasına rağmen, yaşadığı evde hane başına düşen kişi sayısı oldukça fazladır. Durum böyle olunca vatandaş maddi olarak çok fazla zorlanıyor.

Kendi mecburi ihtiyaçlarını bile temin etmekte zorlanan tüm dar gelirli ve yardıma muhtaç vatandaşlarımıza, devlet yardım elini uzattı. Artık evinde yaşlı bir insana bakmakla mükellef olan kişiler de devlet bazı şartlar sağlandıktan sonra gerekli yardımları süreli ya da süresiz bir şekilde yapacak. Yaşlı bakım parası nasıl alınır diye merak eden vatandaşlarımız için bu konunun en doğru halini sizlere açıklayacağız.

Yaşlı Bakım Parası Nasıl Alınır? Yaşlı Bakım Parası Başvuru Şartları Nelerdir? Yaşlı Bakım Parası Başvuru Formu! Evde Yaşlı Bakım Maaşı Şartları! Yaşlı Bakım Parası Kimlere Verilir?

Yaşlı Bakım Parası Başvuru Şartları Nelerdir?

Devlet bu yardım türünden faydalanmak isteyen vatandaşları için bazı şartlar belirledi. Bu şartların olmasının temel amacı, gerçekten ihtiyaç sahibi ve dar gelirli kişi ya da aileleri belirleyip, bu yardımı sadece onların ihtiyaçları doğrultusunda kullanabilmektir. Gelin, yaşlı bakım parası başvuru şartları nelerdir birlikte inceleyelim. Bu yardımı almak istiyorsanız;

  • Gelir düzeyinizin asgari ücretin altında olması
  • Evde kişi başına düşen gelirinizin asgari ücret miktarının 1/3 ünden az olması
  • Hane başına düşen gelirin en fazla 6818 Türk Lirası olması
  • Bakacağınız hastaya ait, tam teşekküllü bir hastaneden bakıma muhtaç olduğunu belgeleyen bir raporun olması

Öncelikli olarak aranan şartların başında geliyor.

Yaşlı Bakım Parası Nasıl Alınır? Yaşlı Bakım Parası Başvuru Şartları Nelerdir? Yaşlı Bakım Parası Başvuru Formu! Evde Yaşlı Bakım Maaşı Şartları! Yaşlı Bakım Parası Kimlere Verilir?

Yaşlı Bakım Parası Başvuru Formu

Yukarıda bahsettiğimiz şartlara uyum sağladıktan sonra yaşlı bakım parası başvuru formu doldurmak istiyorsanız aile ve sosyal politikalar bakanlığının, ikamet ettiğiniz il ya da ilçede bulundurduğu müdürlüklere şahsen giderek bu başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Bu form da sizden öncelikli olarak maddi durumunuzu anlatıp belgelemeniz istenecektir. İkamet ettiğiniz adres, evinizde baktığınız yaşlının durumuyla alakalı olan sorulara da cevap verdikten sonra, eğer yaşlı bakım parası başvuru formu onayınız kabul görürse 15 gün içerisinde bu destek projesinin sizlere sağladığı maddi yardımdan faydalanabileceksiniz. Verilecek olan bu yardım, 2022 senesi içerisinde aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından 1657 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Evde Yaşlı Bakım Maaşı Şartları

Aile ve sosyal politikalar bakanlığınca belirlenen evde yaşlı bakım maaşı şartları kapsamında önemli iki kriter bulunuyor. Bunlar; 

  • Kazancınızın asgari ücretin altında olması

Ya da,

  • Aylık hiçbir gelirinizin bulunmaması gerekiyor.

Evde Yaşlı Bakım Parası Almak İçin Aranan Şartlar

Evde yaşlı bakım parası almak için ARANAN şartlar kapsamında bulunan tüm kriterleri yukarıdaki başlıklarda belirttik. Eğer siz bu yardım kapsamından daha fazla faydalanmak istiyorsanız, aile ve sosyal politikalar bakanlığının resmi internet sitesine giriş yapabilirsiniz. 

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı resmi web sitesine hızlı ve güvenilir bir şekilde giriş yapmak için, https://www.aile.gov.tr/eyhgm/mevzuat/ulusal-mevzuat/yonetmelikler/bakima-muhtac-engellilerin-tespiti-ve-bakim-hizmeti-esaslarinin-belirlenmesine-iliskin-yonetmelik/ linkine tıklayabilir, verilecek olan bu yardımın tüm detaylarını öğrenebilirsiniz.

Yaşlı Bakım Parası Kimlere Verilir?

Yaşlı bakım parası kimlere verilir diye merak ediyorsanız konuyu size şu şekilde özet geçebiliriz, verilecek olan bu aylık yardımdan;  ağır engelli raporu bulunduğu için kendisinin şahsi ihtiyaçlarını bile göremeyecek durumda olanlara bu aylık temin edilir.

Tuvalet, beslenme, giyinme, merdiven inip çıkma ve temizlik gibi durumlarda bir başkasının yardımına ihtiyaç duyan vatandaşlarımız için bu nakdi yardım projesi hayata geçirilmiştir.

Bu yardım projesinin tüm şartları, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bünyesinde bulunan aile ve sosyal politikalar bakanlığınca belirlenmiş olup, bu zamana kadar milyonlarca vatandaşın yüzünü güldürmeyi başarmıştır. Aynı zamanda verilen bu yardım maddi olarak da vatandaşlarının yaşam güçlüğü çekmesini engeller niteliktedir.

İlgili Başlıklar;

2023 Evde bakım parası ne kadar olacak?

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı yardım başvurusu!

 Bakıcı maaşı Ne kadar?


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu