Sosyal Hak ve Yardımlar

Yeni Aile Destek paketi: Ömür Boyu Maaş Gibi Ayda 2000 TL Yardım

Sosyal Destek Programı ile Ev Hanımlarına Yardımlar Yapılmaktadır. Bu Yardım Ödemeleri Hakkında Bilgiler Ve Yardım Miktarları Ne Kadar! İşte Detayları

Sosyal Destek Programı ile Ev Hanımlarına Yardım

Yeni Aile Destek paketi: Ömür Boyu Maaş Gibi Ayda 2000 TL Yardım
Yeni Aile Destek paketi: Ömür Boyu Maaş Gibi Ayda 2000 TL Yardım

Bu yardım, sosyal destek programı kapsamında maddi yardıma ihtiyaç duyan ev hanımlarına düzenli olarak yapılmaktadır. Eşini veya babasını kaybetmiş olan kadınlar, belirlenen koşulları sağladıkları takdirde bu düzenli yardımdan faydalanabilirler.

Yardım Ödemeleri Hakkında Bilgiler

Eşin vefat etmesi durumunda, geride kalan eş, çocuklar ve varsa anne ve baba için yardım ödemesi yapılmaktadır. Yasal düzenlemelere göre, son alınan maaşın %75’i eşe verilirken, eğer eş çalışıyorsa bu oran %50’ye düşmektedir.

İki veya daha fazla yetim çocuğun bulunması durumunda ise, eş için %50 ve yetim çocuklar için %25 oranında yardım sağlanmaktadır.

Yardım Miktarı ve Hesaplamalar

Yardım miktarı, dul ve yetim maaşı alacak kişiler için en düşük emekli maaşı üzerinden hesaplanmaktadır. 2023 yılında belirlenen en düşük emekli maaşı 5.500 TL olarak açıklanmıştır. Bu temel alınarak, %25 dilimindeki kişilere 1.375 TL, %50 dilimindeki kişilere 2.750 TL, %75 dilimindeki kişilere ise 4.125 TL ödeme yapılması planlanmaktadır.

Ancak 2023 yılında emekli maaşlarına yapılan %36’lık artışla birlikte maaş tutarı 7.500 TL’ye yükseltilmiştir. Bu artış, ödemelere de yansıtılarak 2000 TL civarında bir artış sağlanmıştır.

Yetim Maaşı Alabilme Kriterleri

Yetim maaşı alabilme kriterlerini karşılayan çocuklar için belirli yaş sınırları bulunmaktadır. Erkek çocuklar için ödeme, 18 yaşına kadar veya öğrenci ise 20 yaşına kadar yapılmaktadır. Üniversite öğrencisi erkek çocuklar ise 25 yaşına kadar yetim maaşı alabilirler.

Kız çocukları ise evlenmedikleri sürece ömür boyu yetim maaşı alma hakkına sahiptir. Eğer bir babanın sigortalı olarak çalıştığı ve evli bir kızının olduğu durumda, babasının ölümü ve boşanmış olması halinde kız çocuk yetim statüsünde kabul edilerek bu yardımlardan faydalanabilir.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. news.google.com


makale içeriği alt bilgi

3 Yorum

  1. merhaba ben sizden yardım talep ediyorum yardımcı olursanız sevinirim maddi sıkıntı çekiyoruz bu yardımı onaylanmaniz i arz ederim

  2. Akşamlar ben kiraciyim çocuklar ufak eşim çalışmıyor yardım istiyorum lütfen yardım edin çok zor durumdayimm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu