Güncel

Yeni binaların tasarımında engelli çocuklarımızın güvenliği öncelikli olacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çocuk bakım kuruluşlarının kuruluş standartlarını tekrar belirliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni Çocuk Evleri Sitelerinde çocukların fiziki ve psikososyal gelişimi için hususi olarak tasarım edilmiş hayat alanları olacağını söyleyerek, “Yeni binaların tasarımında özürlü çocuklarımızın güvenliği öncelikli olarak incelendi” dedi.

cocuk evleri yeniden tasarlaniyor engellilerin

“ÇOCUK EVLERİ STESİ İHTİYAÇ PROGRAMINI GÜNCELLEDİK”

Koğuş tarzı yurtları kapatarak, 10-12 çocuğun kalabileceği Çocuk Evleri Sitesi modeline geçtiklerini anımsatan Bakan Selçuk, çocuk gelişiminde ihtiyaçların devamlı revize edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Selçuk, Çocuk Evleri Sitesi İhtiyaç Programını güncellediklerini duyurdu.

“AİLE ORTAMINA EN YAKIN ŞEKİLDE TASARLANDI”

Program ile çocuklara verilen hizmet standardının yükseltilmesini, çocukların psiko-sosyal gelişimlerinin desteklenmesini, öz güvenlerinin artırılmasını amaçladıklarını kaydeden Bakan Selçuk, “Yeni inşa edilecek Çocuk Evleri Sitelerinde uygulanacak gereksinim uygulaması ile çocuklarımız familya ortamına en yakın şekilde geliştirilmiş yeni çocuk evlerinde yaşayacaklar” ifadelerini kullandı.

“MÜZİK VE SPOR ALANLARI TASARLADIK”

Yeni Çocuk Evleri Sitelerinde çocukların fiziki ve psikososyal gelişimi için hususi olarak tasarım edilmiş türlü ortak hayat alanları olacağının vurgulayan Bakan Selçuk, “Çocuklara familya ısısını sezdirmek üzere geliştirilen evler bir ailenin gereksinim duyabileceği bütün donanımları içinde barındırıyor. Çocuklarımız için uğraşı odaları, pc odaları, atölyeler ve çok gayeli salonların olduğu sosyal etkinlik binaları tasarladık. Müzik gibi sanatsal aktivitelerin yanında spor faaliyetleri ve atelye çalışmalarıyla çocuklarımızın büyüme döneminde gelişimlerine yardımcı olmak istiyoruz” diyerek konuştu.

“ENGELLİ ÇOCUKLARIMIZ İÇİN ERİŞİLEBİLİR OLARAK TASARLANDI”
Binaların tasarımda özürlü çocukların erişiminin öncelikli olarak gözettiklerine dikkat çeken Bakan Selçuk, “Engelli çocuklarımızın hareket kabiliyeti ve güvenliği öncelikli olarak incelendi. Tesis binaları ve açılmış alanların tamamı özürlü çocuklarımız için erişilebilir olarak tasarlandı. Engelli çocuklarımız için yapılacak düzenlemeler, onların psiko-sosyal gelişimi üstünde pozitif etkileri olacaktır” biçiminde konuştu.

“ENERJİ VERİMLİLİĞİ UYGULAMALARINI DİKKATE ALDIK”
Eski tip bakım modelindeki atıl olan mekânları kapatarak yerine daha aktif kullanılabilecek değişik mekânlar tasarladıklarını kaydeden Bakan Selçuk, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji uygulamalarını dahi öneme aldıklarını ifade etti. Bakan Selçuk, “Tüm projelerde yenilenebilir enerji kaynaklarını yaşama geçirdik. Sahil bölgeleri ilkin olmak suretiyle tesislerin tasarlanmasında güneş enerjisi kullanımını temel aldık. Merkezi ısınmadan yeni kuşak kombi sistemlerine geçilmesi için lüzumlu mühendislik çalışmalarını planladık. Dış mekânları dahi çocuklarımıza yönelik tekrar düzenledik. Açık alan ve peyzaj düzenlemelerini çocuklarımızın yaş hallerine ve gereksinimlerine ideal şekilde ayrıntılı olarak tasarladık” dedi.

“SON YANGIN MEVZUATINA UYGUN TASARLANDI”
Bakan Selçuk, arsa seçiminde Çocuk Evleri Sitelerinin toplumla iç içe ve sosyal hayatın merkezinde olmasına itina gösterdiklerini söyleyerek, yeni mekânların tek katlı bağımsız evler biçiminde inşa edileceğini ifade etti. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, son yangın mevzuatına elverişli geliştirilen tesislerde, yangına sağlam kablo sistemleri, gece görüşlü kamera sistemleri, ivedi ışıklandırma ve jeneratör sistemleri, ivedi halde müdahaleyi zorlaştırmayacak tasarımlar ve emniyet kulübesinden bütün tesisin izlenebileceği sistemler oluşturduklarını kaydetti.

“KORUYUCU AİLE MODELİ DE DESTEKLENECEK”
Yeni uygulaması ile kuruluşlar içinde direkt olarak Koruyucu Aile Modeline hizmet verecek birimlerin de yer alacağına dikkat çeken Bakan Selçuk, “Çocuklarımızın koruyucu aileleriyle kuruluş içinde görüşmelerini sağlamak için yeni mekânlar oluşturacağız. Tasarlanan cam odalarda çocuklarımız koruyucu aileleriyle eşleştirilirken daha rahat bir ortam oluşturulacak, görüşmeler de gözetmenler yönünden gözlemlenebilecek” ifadelerini kullandı.


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu