Sosyal Hak ve Yardımlar

Yeni Emekli Zam Oranları Açıklandı: Milyonlarca Emekliye Büyük Müjde!

Emekli Maaşlarına Yapılan Zam Oranlarıyla İlgili Güncel Gelişmeler, Zam Oranlarıyla Emekli Maaşlarında Artış Olacak Mı? 2023 Temmuz Ayında Yürürlüğe Giren Emekli ve Memur Zam Kanunu...

Yeni Emekli Zam Oranları Açıklandı: Milyonlarca Emekliye Büyük Müjde!
Yeni Emekli Zam Oranları Açıklandı: Milyonlarca Emekliye Büyük Müjde!

Emekli Maaşlarına Yapılan Zam Oranlarıyla İlgili Güncel Gelişmeler

Yeni emekli zam oranları son dakika haberi… Emekli maaşlarına yapılan zam oranlarına ek olarak müjdeli bir haber daha var. Meclis tarafından onaylanan düzenleme ile birlikte emeklilere sağlanan ek zam ve ek ödemelerde büyük bir artış gerçekleştirildi. 2023 Temmuz ayında geçerli olacak emekli maaşı zamlarıyla birlikte milyonlarca emekliye sevindirici haberler geldi. Peki, yeni emekli maaşı ne kadar oldu? Zam oranlarına ilişkin merak edilenler ve hesaplamalar için ayrıntılara göz atalım.

Yüksek Zam Oranlarıyla Emekli Maaşlarında Artış

Son dakika haberleri… Emekli maaşlarına yapılan zam oranlarıyla birlikte Temmuz ayında büyük bir artış gerçekleşti. Bu kapsamda 2,7 milyon memur emeklisi ve 15,5 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklileri, daha yüksek miktarlarda maaş almaya başlayacaklar.

En düşük emekli maaşı Ocak 2023’te 5500 TL’ye yükseltilirken, Temmuz öncesindeki ara dönemde ise 7500 TL’ye çıkarıldı. 2023 yılında en düşük emekli maaşı için toplam zam oranı yüzde 114’ü aşmış durumda. Kanun teklifi, Temmuz 2023’te yürürlüğe girecek ve emekli ve memur maaşlarında zam sağlanacak.

2023 Temmuz Ayında Yürürlüğe Girecek Emekli ve Memur Zam Kanunu

2023 Temmuz ve 2024 Ocak ayları arasında geçerli olacak emekli ve memur maaşlarına yönelik zam paketi, Meclis tarafından kabul edildi. Bu doğrultuda, en düşük memur maaşı 22 bin 17 lira olarak belirlendi. Ayrıca, tüm memur maaşlarına 8077 lira seyyanen zam uygulanacak.

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından 6 aylık enflasyon oranı yüzde 19,77 olarak belirlendi. Bu rakamlar, refah payı hariç SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarında zam sağlarken, memur emeklisi zammının yüzde 17,55 olduğunu gösteriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ekonomi yönetimi, bütçe çalışmalarını tamamladı.

İlginizi Çekebilir  EYT Son Dakka Emeklilikte Yaşa Takılanlar Son Dakka Haberleri

Emekli Zam Kanunu Meclis’ten Onay Aldı

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 5,23, memur emeklilerine ise yüzde 7,45 oranında refah payı artışı yapıldı. Böylece yeni emekli zam oranı yüzde 25’e yükseltildi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen emekli maaşları ve memur maaşları düzenlemesi için sadece bir adım kaldı. Kanun teklifi Meclis tarafından oylanarak yasalaşacak ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Sosyal medya hesaplarımız: İNSTEGRAM  ///  TİKTOK

Oy Ver post

makale içeriği alt bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu