Güncel

Yerel Yönetimler, Çalışmalarına Engellileri Dahil Etmeli!

Mahalli ve Yerel seçimlerin ardından bir sene geçti. Engelliler toplumdan ötekileştirilen, özel günlerde hatırlanılan ve seçim dönemlerinde “engellilerin oyu” cebimizde algısıyla hareket eden siyasetçilerin seçim yarışı bitti. Şimdi önemli ve büyük sorunları çözme vakti. Ülkemizde yaşayan 12 milyon engelli vatandaşın gözü kulağı Büyükşehir,Belediye ve ilçelerde engelliler adına yapılacak çalışmalarda olacaktır. Kısaca özetler olursak;

Yerel yönetimlerin mahalle,cadde,sokak gibi topluma açık mekanların engelli vatandaşların erişimine uygun hale getirmesi.

Engelli vatandaşların evinden rahatça dışarı çıkartılarak topluma kazandırılması adına kurs,kütüphane,etkinlik,gezi vb. aktiviteler oluşturması.

Engelli vatandaşların erişimine uygun dinlenebileceği park inşa etmesi.

Engelli vatandaşların istihdam ve eğitim konusunda çalışmalar yapması.

Yerel yönetimlerin engelli vatandaşlara pozitif ayrımcılık sağlaması.

Belediye otobüsü,dolmuş ve taksi gibi ulaşım araçların engelli vatandaşların erişimine uygun hale getirilmesi. Ulaşımdan ücretsiz faydalanılan engelli vatandaşlara ayrımcılık, rencide edici davranış sergileyen kişi ve kişilerin tespit edilip gerekli eğitimlerin sağlanması.

Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’nin kanunları tam anlamıyla uygulanması.

Ve sayamadığımız bir çok sorun çözüme kavuşmayı bekliyor. Büyükşehir,Belediye ve İlçe yönetimlere “seçilmiş” oylarla seçilen yetkililer, 12 milyon engelliyi göz ardı etmeyerek çalışmaya davet ediyorum.

Miraç DURSUN


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu