Sosyal Hak ve Yardımlar

Yetim Maaşı Nasıl Alınır? Yetim Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

2022 Yetim Maaşı Nasıl Alınır? Yetim Maaşı Ne Kadar Oldu? Yetim Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Yetim Maaşı Nasıl Alınır? Yetim Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Yetim Maaşı Ne Kadar Oldu?

Yetim maaşı belirlenen en son rakamlara göre %50 oranındaki pay ile birlikte 1750 TL olarak bilinir. Yetim maaşı tamamen yüzde oranına göre hesaplanır. Babası vefat eden 18 yaşını doldurmayan erkek çocukları bu yardımdan her ay yararlanır.

Kız çocukları ise evleneceği zamana kadar her ay yetim maaşı alır. Ayrıca erkeklerdeki bir diğer kriter ise üniversiteye devam ettiği sürece bu aylığı almaya hak kazanmasıdır. Detaylı inceleme yapmak isteyenler SGK sayfasına giderek tüm şartları inceleyebilir.

Yetim maaşı %75 oranındaki hisse ile birlikte 2625 TL, %25 hisse oranı ile 875 TL alır. Tamamen hisselere yönelik olan maaş durumu vefat eden babanın veya annenin sigorta prim gününü esas alarak verilir.

Prim günü 3600 gün sayısını doldurmuş kişiler en az orandaki yetim maaşını almaya hak kazanır. Daha yüksek prim oranları daha fazla maaş alabilir. Yetim maaşı başvurusu vefat eden ebeveyn veraset ilamından sonra her bir çocuğa kaç hisse düşeceği ortaya çıkar.

Kaç çocuk var ise hisse oranı buna göre bölünür. Vefat eden bireyin eşi %50 oranında çocukları ise diğer %50’yi paylaşır. Tüm şartları taşıyan kişiler düzenli bir şekilde yetim maaşı alır. Yetim maaşlarındaki artış her sene belirlenen oranlarda değişir.

Yetim maaşına senenin belirli zamanlarında zam gelir. Bu zam oranı tamamen yapılacak incelemeler sonucunda ortaya çıkar. Devletin belirlediği rakam her ay belirli günlerde kişilerin hesaplarına yatırılır.

Kişiler hesap numarasına başvuru sırasında verir ve Vakıfbank üzerinden paralarını çekebilir. Başvuru yaptıktan sonraki ay ücretler alınmaya başlar.  Ayrıca yetim maaşı devamlı şekilde alınmak istenirse birtakım şartları yerine getiriyor olmak gerekir.

Şartları taşımayan kişiler yetim maaşı alamaz. Ayrıca yetim maaş almak için mutlaka başvuru yapmak gerekir. Başvuru yapmadan bu maaş beklenmemelidir. Kişiler mutlaka ebeveynlerinden biri hayatını kaybettikten sonra bu aylığa başvuru yapmalıdır.

Aylık almak isteyen kişiler düzenli bir şekilde almak istediklerini beyan etmelidir. Kişiler düzenli bir şekilde yetim maaşı alarak aile ekonomisine bir nebze olsun katkı sağlayabilir. Birçok kişi yetim maaşı ve ölüm aylığı ile birlikte yaşamlarını sürdürür.

Sebepten dolayı aylıklara gelecek zam büyük önem taşır. Her sene belirli zamanlarda zam oranı ile veya senede iki kere yetim maaşı ve ölüm aylığı artar. Yetim maaşı yüzdeleri şu şekildedir;

  1. Ebeveynlerinden birinin hayatını kaybetmesi üzerine %50 oranında hak sahibi olunması,
  2. Hak sahipliğinin %75 oranında olması,
  3. Hak sahiplerinin %25 oranında olması şeklinde üç farklı yüzde şekli vardır. 

Yüzdelik dilim hesaplanarak aylık ücretler belirlenir. Örnek verecek olunursa dört kişilik bir aileden vefat eden babanın 3600 prim gün sayısını doldurması, anneye düşen payın %50 oranında olması ve çocuklara %25’er oranında pay düşmesi ile bu maaş alınır. Maaş alacak kişilerin yetim maaşı başvurusu yapması ve bizzat kendisinin yapması gerekir.

2022 Yetim Maaşı Nasıl Alınır?

Yetim maaşı almak isteyen kişiler banka bilgilerini başvuru sırasında vererek bu maaşı düzenli şekilde alır. Maaş almaya hak kazanan kişiler bu parayı alabilmek için şartları taşıyor olması gerekir. Şartlara uygun bulunmayan kişilere yetim maaşı verilmez.

Ayrıca maaşı almak için öncelikli olarak banka hesap bilgilerinin oluşması gerekir. Başvuru sırasında Vakıfbank başvuru bilgileri ve hesap açılışı gerçekleşir ve açılan hesaba kişinin maaşı yatırılır.

Eğer daha önceden Vakıfbank müşterisi iseniz IBAN bilgilerini kurumla paylaşmanız gerekir. Yeni açılacak olan hesap bilgilerinde başvuru yaptıktan sonra Vakıfbank şubelerine gitmeniz gerekir.

Şubeye giderek yetim aylığı almak için başvuruda bulunmak istediğinizi ve hesap açmak istediğinizi söylemeniz gerekir. Bu sayede kısa süre içerisinde hesabınız açılır ve gerekli detayları sağladıktan sonra hesap bilgileriniz kurumla paylaşıldıktan sonra maaşınızı alabilirsiniz.

Yetim aylığı başvurusu yaptıktan sonra açılacak olan hesap SGK kurumu tarafından paylaşılır. Kurum bu hesap bilgilerini esas olur ve kişinin ismine veya Tc kimlik numarasına maaşını gönderir.

Kişi mutlaka Vakıfbank üzerinden mobil bankacılığı kullanmalı ve maaşının ne zaman yattığını görüntülemelidir. Her defasında banka şubesine gitmektense mobil bankacılık kullanılarak maaşın ne zaman yattığı bilinebilir.

Maaş almak isteyenler bu maaşı banka bilgilerini kurum ile paylaştıktan sonra her ay belirli süre zarfında alır. Belirlenen zaman aralığı devletin öngördüğü süreler aralığındadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarasına göre yapılan ödemeler ayın 1’i ve 15’i arasında tamamlanır.

Herkes ödemeleri ayın ilk iki haftası içerisinde alır. Fakat birçok kişinin ödeme aldığı gün birbirinden farklı olabilir. Ayrıca ödemeleri düzenli alabilmek için mutlaka hesabın aktif olması gerekir. Hesap aktifliğini gerçekleştirdikten sonra hesabın açılışı banka personeli tarafından yapılır.

Ayrıca hesabı kullanmaya devam edebilir veya maaşı farklı bir şubeden almak için başvuruda bulunulabilir. Maaşını farklı bir bankaya taşımak isteyenler maaşlarını aldıktan sonraki işlemlerde bunu yapabilir. Ayrıca birçok kişi promosyon tercih etmesi sebebi ile bankalarını değiştirir.

Maaşınız yattıktan sonraki ay banka bilgilerinizi değiştirebilirsiniz. Değişim bilgilerini kuruma bildirmeniz gerekir. Aksi taktirde maaşınızı alamayabilirsiniz.

Yetim Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Yetim maaşı alma şartları SGK sayfasından öğrenebilirsiniz. Web sitesine giriş yaptıktan sonra detaylar ve açıklamalar kısmını okumalısınız. Başvuru yapmak için öncelikli olarak kız çocuklarda evlenmemiş olmak ve çalışmıyor olmak gerekir.

Aynı şekilde erkek çocuklarda ise 18 yaşına kadar maaş alınabilir ve eğer erkek çocuk üniversite okuyor ise 25 yaşına kadar bu maaştan yararlanabilir. Ayrıca kardeşlerden herhangi birinin evlenmesi durumunda diğer kardeşin hissesi maaş alan kişinin üzerine geçer.

Evdeki her çocuk evlenir veya yaşını doldurur ise tüm payda anneye verilir. Bu maaş almak için SGKli bir kurumda çalışmamak gerekir. Çalışmayan kişiler bu maaştan yararlanabilir.

Maaş almanın en önemli şartlarından bazıları gerekli yaş kriteri, evlilik ve çalışmıyor olmaktır. Bu şartları yerine getiren kişiler maaş almaya hak kazanır. Maaşlarını düzenli bir şekilde alır ve eksiksiz bir şekilde almaya da devam eder.

Yetim Maaşı 1000 TL Olacak Mı?

Yetim maaşı için bakanlığın yaptığı açıklama esas alınarak bu ücretin 1000 TL olması beklenir. %25 hisse oranında en az 3600 gün prim sayısını dolduran vefat eden kişinin çocukları 875 TL ücret alır.

Bu ücretin 1000 TL olması sene içerisinde beklenen bir durumdur. Değişken ve sürekli farklılaşan kararlar neticesinde bu durum özellikle maaş alacak kişilerin bilmesi gereken bir durumdur.

Dört gözle beklenen maaş artışındaki zam 1000 TL civarında öngörüldüğü üzere yapılabilir. Maaşın 1000 TL olması ayrıca annenin de maaşının artmasına olanak tanıyabilir.

Her sene belirli oranlarda yapılan zam bu sene de yapılacaktır. Hem yetim aylığı alan hem de ölüm aylığı alan kişilere zam gelmesi muhtemeldir. Zam oranı sene sonunda belirlenir ve senenin ilk aylarında zamlı bir şekilde maaşlar alınır. 

Yetim maaşına zam gelmesi durumu bakanlığın yaptığı bildirilerde açıkça görülür. Her sene yapılan zam oranı bu sene 1000 TL civarı beklenir. Birçok kişi bu maaş ile birlikte geçimlerini sağladığı için maaşın artmasındaki etken büyüktür.

Devlet bu maaş sayesinde birçok yetime maddi anlamda destek sağlar. Kendi harçlıklarını ve geçimlerini sağlayacak yetimler yetim maaşı sayesinde daha rahat geçirmek ister. Net olmamakla birlikte her sene 100,150 veya 200 oranındaki artış bu senede beklenir ve yetim maaşı 1000 TL civarında olabilir.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / TİKTOK / İNSTAGRAM / news.google.com//

İlgili Başlıklar;

Engelli maaşı alanlara müjde!

Öksüz ve yetimler için yeni birim kurulacak!


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu