GüncelSosyal Hak ve Yardımlar

Yüzde 40 Engelli Raporu Ve Maaşı

Yüzde 40 Engelli Raporu Maaşı Ne Kadar? Yüzde 40 Engelli Maaşı? Yüzde 40 Engelli Raporu Nasıl Alınır? Yüzde 40 Engelli Maaşı Sorgulama?

Yüzde 40 Engelli Raporu Maaşı Ne Kadar? Yüzde 40 Engelli Maaşı? Yüzde 40 Engelli Raporu Nasıl Alınır? Yüzde 40 Engelli Maaşı Sorgulama?
Yüzde 40 Engelli Raporu Maaşı Ne Kadar? Yüzde 40 Engelli Maaşı? Yüzde 40 Engelli Raporu Nasıl Alınır? Yüzde 40 Engelli Maaşı Sorgulama?

Ülkemizde binlerce engelli bireyin bulunduğu bilinen bir gerçektir. Bu bireyleri topluma kazandırmak, kendilerini yüceltmek ve aslında engelsiz olduklarını hissettirmek adına çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.

Bu çalışmalar maddi ve manevidir. Aynı şekilde yardımlar da bulunmaktadır. Maddi yardımlar, eğitim yardımları, sağlık yardımları vb. imkanlar ile onların refah seviyesini yükseltme çabasına giren ülkemiz neredeyse bunu başarmış durumdadır.

Belirli oranlar ile engellilik durumları bulunmaktadır. Bu oranlara bağlı kalarak engeli bulunan vatandaşlarımıza bir miktar maddi yardımlar sunulmaktadır. Bu imkanlar maaş ve bakım parası gibi şeylerdir. Peki yüzde 40 engelli raporuna sahip olan bireylerimize ne kadar maaş verilmektedir?

Yüzde 40 Engelli Maaşı?

Engeli olan bireylerimizin sağlık kurumları tarafından tam teşekküllü hastanelerden aldıkları ve sağlık durumlarını belirten raporlar farklı yüzdelikler şeklinde ayrılmaktadır. Hastalığın ağır, orta veya hafif olduğunu belirten bu rapor sonucunda verilecek olan maddi yardımlar hesaplanmaktadır. Yüzde 40 engelli raporuna sahip olan engelli vatandaşlarımızın alacağı maddi yardımlar ise yeni yapılan zamlar ve hesaplamalar sonucu net olarak 1.124 lira olarak belirlenmiştir. Bu 1.124 lira yardımdan yararlanabilmek için %40 üzeri ve %69 altı rapora sahip olmanız gerekmektedir. 

Yüzde 40 Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli raporu alabilmek için belirli aşamaları geçmiş olmak gerekmektedir. Bu aşamalar sırası ile şu şekildedir;

 1. MHRS üzerinden veya sağlık bakanlığı randevu hattı üzerinden (182) randevu almanız gerekecektir.
 2. Raporunuzu aldıktan sonra hasta veya hastanın vasisi olan kişi, bu raporu almasındaki amacı dilekçe üzerinden bildirmelidir.
 3. Sağlık raporu çıkarabilmek için belirli doktor kontrollerinden geçmiş olmanız gerekiyor. Bu kontroller sonucu elde edilen verileri ve raporları da bir dosya ile kurula sunmanız gerekmektedir. Gidilecek doktorlar;
  1. Genel cerrahi
  2. İç hastalıkları
  3. Dahiliye
  4. Göz hastalıkları
  5. Kulak burun boğaz
  6. Nöroloji
  7. Ruh ve sinir hastalıkları
 4. Hastanın kimliği ve dört adet vesikalık fotoğrafı ile gelmesi gerekmektedir.
 5. Hastanelerin belirli günleri sağlık kurulu toplanmaktadır. Bu kurul bilgisi size başvuru yaptığınız zaman iletilecektir. 
 6. Kurul önünde hasta olan kişinin sonuçları tekrar incelenecektir. İnceleme sonucu aynı gün rapor belirlenir. 
 7. Raporu hastaneden veya e-devlet sistemi üzerinden de görüntüleyebilirsiniz. 

E-devlet üzerinden rapor sorgulamak için; https://www.turkiye.gov.tr/saglik-e-imzali-eriskinler-icin-engellilik-saglik-kurulu-raporlari-sorgulama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yüzde 40 Engelli Maaşı Sorgulama?

Kurul üzerinden de raporunuz onaylandıktan sonra gerekli mercilere ileteceğiniz bilgiler sonucu maaş hakkınızı elde edebilirsiniz. Maaşınız, onaydan sonraki ilk ay içerisinde, başvuru esnasında bildirdiğiniz veya size verilecek olan maaş kartlarına yatacaktır. Maaşınızın yatıp yatmadığını sorgulamak için; https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Benzer içerikler;

Yüzde 70 engelli maaşı ne kadar?

Yüzde 80 engelli maaşı ne kadar?

Yüzde 90 engelli maaşı ne kadar?

Engelli maaşı alanlara müjde!

Engelli maaşı internetten başvuru!

2022 engelli maaşları

 

 


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu