Güncel

Yüzde 95 engelli Şeyma’ya bir de devlet engeli!!!

Yüzde 95 engelli Şeyma Öztürk, girdiği ALES öncesinde ÖSYM’den engeli nedeniyle ek süre talep etti. Sınav görevlisi önce ek süre verildiğini, daha sonra da bunun iptal edildiğini söyledi…

Denizli Pamukkale Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden bu sene mezun olan Friedreich Ataksi (İnsan DNA’sındaki 9. kromozomda oluşan bir genetik bozuklukla alakalı beyincik adlı organın görevini yapamaması nedeniyle belirtiler gösteren hastalık) hastası yüzde 95 engelli Şeyma Öztürk, girdiği Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nda (ALES) ÖSYM Yönetmeliği’nin engeline takıldı.

Şeyma Öztürk, geçen pazar günü girdiği 2018 Güz Dönemi ALES sınavı için önceden ÖSYM’ye başvuru yaparak okuyucu ve işaretleyici yardımı talep etti. ÖSYM’nin Öztürk’e yaptığı açıklamada “kendisine verilecek ek süre ile ilgili kararın ÖSYM’den gelecek yetkilinin durumu inceledikten sonra verileceği” belirtildi. ÖSYM yetkilisinin sınav öncesi kendisine ek süre tanınacağını söylediğini ifade eden Öztürk, sınavın ortasında aynı yetkilinin gelip kendisine ‘ek süreyi iptal ettik’ dediğini öne sürdü.

‘En azından boynunu tutabiliyorsun…’
Sosyal medya hesaplarından #sesimesesolurmusun başlığı açarak, yaşadıklarını anlatan Şeyma Öztürk, BirGün’e konuştu. Öztürk, şu ifadeleri kullandı:

“Benim yaşadıklarım aslında her ÖSYM sınavında annemin ve babamın yaşadığı şeyler. Bu sınavda ilk kez ben de dahil oldum. ÖSYM görevlisinin yaptığı açıklamalar bizi yıktı. Önce ‘Ek süre yok’ dedi, ısrarım üzerine ‘Tamam ek süreni onaylıyorum’ dedi. Sonra sınav ortalarında tekrar yanıma gelip ‘Ankara ile konuştum, boynunu tutabiliyorsa ek süreye gerek yok’ dediklerini ifade etti. O an yaşadığım paniği anlatamam. Sınav çıkışı ÖSYM görevlisi güya beni rahatlatmak için yanıma gelip ‘Şeyma, biraz Polyannacılık gibi olacak ama sen azından boynunu tutabiliyorsun, ek süreyi boynunu tutamayanlara veriyoruz’ dedi.”

 

Kaynak: Birgün Gazetesi – Mehmet Emin Kurnaz


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu