GüncelOtizm

Zeka Geriliği ve Otizm İlişkisi

Zeka Geriliği ve Otizm İlişkisi

Otizm insanlardaki birtakım becerilerin oluşmasını engelleyen genellikle ilk bebeklik yıllarında görülen ve yaşam boyu devam eden bir gelişim bozukluğudur. Otizmli çocuklarda zeka geriliği görülebildiği gibi zeka geriliği olmadan da zekası normal seviyede seyreden otizmli çocuklarda olabilmektedir.

mental-retardasyon-04

Otizm Belirtileri

Otizm genellikle erkek çocuklarında kız çocuklarına oranla daha fazla görülmekte bu kat neredeyse 4 kata tekabül gelmektedir. Otizmin belirtileri, belirti şiddetleri kişiden kişiye değişse de genel hatları ile birkaç karakteristik özelliği olduğu bilinmektedir. Bunlar;

1) Dil gelişiminde ciddi aksaklıklar, gelişmeler

2) Sosyal, arkadaşlık ilişkilerinde anlaşmazlıklar, anlamada ciddi aksaklıklar

3) Kendisine bakıldığında pek gülümseme göstermezler

4) Karşısındaki kişileri nadiren taklit etme

5) Ses çıkarmada aksaklıklar, gecikmeler

6) Motor gelişiminde gerilikler

7) İleriki aylarda ismi ile seslenildiğinde tepki vermeme ya da tepkide gecikme

8) Göz teması bulmada zorlanma

9) El ve ayaklarda sertleşme veya vücutta olağan dışı hareketler gösterebilirler.

Erken konan otizm teşhisi tedavi açısından ciddi önem taşısa da pek çok çocuğa teşhis geç konulduğu için tedavi ciddi açıda etkilenmekte, otistik çocuklar ciddi sorunlar ile karşılaşmaktadırlar. Çoğunlukla otizm tanısı 3 yaş civarında konulsa da 1 yaşına dahi gelmeden tanısı konulup tedaviye başlanan vakalar bulunmaktadır.

otzim

Otizme Sebep Olan Aslında Ne?

Otizmin tek bir nedeni olmamakla birlikte birçok nedeni olduğu bilinmektedir. Otistik kişilerde farklı çalışan beyin hücrelerinde hücreler arası mesaj taşıyan kimyasalların oranlarında farklılık olduğu düşünülmektedir. Ayrıca bazı genetik hastalıkların otizme yol açtığı bilinmektedir. Genetiğin birçok şey gibi otizmde de önemli yeri bulunmaktadır. Otizmli bir bireyin kardeşinde otizm görülme olasılığı ailede ya da kardeşler arsında otizmli birey bulunmayanlara göre oldukça fazladır. Tek yumurta ikizlerinde ise genetik dizilimi tamamen aynı olduğu için çift yumurta ikizlerine göre daha fazladır.

Otizmde Çevresel Faktör Etkili mi?

Yapılan araştırmalar ortaya koymuştur ki otizme sadece genlerin değil çevresel faktörler de etkilidir. Otizmin doğum öncesi veya doğum sonrası faktörlerle ilişkisi saptanamamıştır. Araştırma bulgularına göre otizme genetik olarak yatkınlığı bulunan kişilerde doğum sırasında da sorunlar yaşanabilmekte ayrıca anne karnında da geçirilebilen kızamıkçık virüsü otizm gibi pek çok genetik probleme de yol açabilmektedir.

Aşıların Bu Tür Hastalık Yapma veya Koruyucu Etkisi Bulunmakta mı?

Aşılar vücudumuzu pek çok olumsuzluğa karşı korumakta, vücudumuza bağışıklık kazandırmaktalar. KKK yani kızamık kızamıkçık kabakulak aşılarının otizmle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Bu tartışmanın dayanağı ise 1998 yılında Lancet dergisinde yayımlanan makaleye göre MMR aşı ile otizm ilişkisi hakkında, bağırsak hastalıkları arasında bir bağlantı olduğu iddiası ortaya atılmıştır. Bu iddia sonucu birçok ebeveyn aşılara kötü gözle bakmış çocuklarına aşı yaptırmaktan kaçmışlar bu da hastalık sayılarında ciddi artışlara sebebiyet vermiştir.

Kısa süre de bu artış sebebiyle birçok bilim insanı desteklerini geri çekmiş 2010 yılında ise dergi bu araştırmanın bazı sonuçlarının yanlış olduğunun kanıtlandığını belirterek araştırmayı arşivlerinden çıkarmışlardır. Otizm önemli bir gelişim bozukluğu olmakla birlikte ülkemizde WHO yani Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre 100.000 otizmli insanın yaşadığı düşünülmekte, her bin doğumdan birinde ya da ikisine görülebilmektedir.

Otizm ile Zeka Geriliği Arasında Fark Var mı, Varsa Nelerdir?

Otizmli bireylerde otizm ve zeka geriliği birlikte görüldüğü için farkı anlaşılamayabilir. Otizmli çocukların zihinsel gelişimleri genelleme yapıldığında yüzde 50’sinin 50’nin altında olduğu tespit edilmiştir. Otizm belirtilerini ağır yaşayan bireylerde zeka geriliği gibi belirtiler yüksek görülürken, daha hafif olanlarda ise yaşıtlarıyla aynı eğitimi aldıkları dahi olabilmektedir.

Zeka geriliği tek başına bir rahatsızlık iken, otizm zeka geriliğini de kapsayan daha ağır bir rahatsızlıktır.

 

 

 

 


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu