Güncel

Zekat Bağışı Nasıl Yapılır?

Zekat Nedir? Zekat Bağışı Nasıl Yapılır? Zekat Bağışı Hangi Vakıflara Yapılır? Zekat Bağışı Kimler Yapar? Kimler Zekat Alabilir?

Zekat Nedir? Zekat Bağışı Nasıl Yapılır? Zekat Bağışı Hangi Vakıflara Yapılır? Zekat Bağışı Kimler Yapar?

Zekat Bağışı Nasıl Yapılır?

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Zekat bağışı yapmak için bir çok kurum vardır. En başta Türkiye diyanet vakfı, Kızılay ve bunun gibi kurumlardır. Güvenilir kurumlar arasında olan bu isimler birçok kişinin bağış yaptığı yerlerdir.

Bağış yapmak isteyen kişiler Türkiye diyanet vakfı internet sitesini ziyaret edebilir. Nasıl bağış yapacakları ve diğer koşullar web sitesinde incelenebilir.

Zekat Nedir? Zekat Bağışı Nasıl Yapılır? Zekat Bağışı Hangi Vakıflara Yapılır? Zekat Bağışı Kimler Yapar?

Bağış yapacak kişiler öncelikli olarak nakit bir şekilde bu yardımı yapabilir. Ayrıca vatandaşlar SMS göndererek telefon faturalarına ek olarak bu yardımı yapabilirler. Diyanetin öngördüğü koşullarda bağış yapmak mümkündür.

Bağış yapmak isteyenler ödemesini Maliki mezhebine göre yapar. Ayrıca hanbeli mezhebine göre de zekat verilir. Maliki mezhebi zekatın devlete ödenmesi ile yapılır.

Hambeli mezhebi ise ayrım gözetmeksizin devlet veya ihtiyaç sahiplerine zekatın ulaştırılmasıdır. Zekat verecek kişilerin bazı detayları bilmesi gerekir. Zekat yerine sayılacak olan yardım vakıf, kurum, yardımlaşma fonu veya derneklere verilmelidir.

Zekat Nedir? Zekat Bağışı Nasıl Yapılır? Zekat Bağışı Hangi Vakıflara Yapılır? Zekat Bağışı Kimler Yapar?

Ayrıca zekat bizzat ihtiyaç sahibi olan ve bilinen kişilere de elden verilebilir. Zekat verecek kişiler verdiği yardımı zekat niyetine verdiğini belirtebilir. Bu benim zekâtımdır şeklinde yapılan yardımlar herhangi bir sorun yaşatmaz. Tüm gerekli fetvalar diyanet vakfı tarafından verilir. Ayrıca alo fetva hattı arayarak detaylara sahip olabilirsiniz.  

Zekat bağışı yapmak isteyen kişiler mal varlığına düşen miktar kadar bağış yapmalıdır. Bu miktar gram altın şeklinde hesaplanır. Diyanetin belirlediği fetvalar ile birlikte belirli bir mal sahibi olan kişiler zekat vermek zorundadır.

Zekat vermek Allah’ın emirleri olduğu için mal varlığı yeterli olan kişiler belirli zaman aralıklarında zekatını vermelidir. Ayrıca bazı ilmihal kitaplarında bu detaylar en ayrıntılı şekilde açıklanır ve kaç gram altın şeklinde verilebileceği ortaya çıkar.

Vatandaşların merak ettiği zekat bağışının nasıl yapılacağı diyanetten öğrenebilir. Diyanet her anlamda doğru ve eksiksiz olan fetvaları verir. Diyanet dışında herhangi bir yerden duyulan veya öğrenilen bağışlar yapılmamalıdır. Diyanetin fetvası dışına çıkılmamalıdır.

Ayrıca zekat vermek isteyen kişiler mal varlığı ile ticarette bulunmadığı sürece zekat vermelidir. Ev, araba, gayrimenkul gibi mal varlıklarında ticaret yapılıyor ise bu durumda zekat verilmez.

Ayrıca tek bir eve sahip olan kişiler de zekat vermek zorunda değildir. Birden fazla evi olup da kira alan kişiler zekat vermelidir. Ayrıca altın, nakit para gibi birikimleri olan kişiler belirli bir birikimin üzerinde zekat vermelidir.

Zekat Bağışı Hangi Vakıflara Yapılır?

Zekat bağışı yapmak isteyenler birçok kurumda bağışlarını yapabilir. Vakıf, dernek gibi insani yardım yapan vakıflar başvuruları kabul eder. Zekat vermek isteyenler şu kuruluşları tercih edebilir;

  1. Kızılay vakfı,
  2. İHH insani yardım vakfı,
  3. Diyanet vakfı,
  4. LÖSEV,
  5. İlim yayma vakfı,
  6. Darüşşafaka cemiyeti,
  7. İhlas vakfı gibi yerlere zekat verilebilir.

Bağış yapılacak kurum titiz bir şekilde seçilmelidir. Özellikle bilinen ve ismi duyulmuş kurumlar tercih edilmelidir. Ayrıca zekat kurum dışında elden bizzat verilebilir. Hangi kurumu tercih ederseniz edin mutlaka yerine ulaşıyor olabilmesine dikkat etmelisiniz.

Zekat Nedir? Zekat Bağışı Nasıl Yapılır? Zekat Bağışı Hangi Vakıflara Yapılır? Zekat Bağışı Kimler Yapar?

Bilinen ve diyanettarafından açıklaması yapılan kurumlara zekat verilebilir. Zekat vereceğiniz kurum dini hükümlere göre zekatı almalıdır. Zorunlu şartlarını yerine getiren kişiler hassasiyet ile birlikte zekatını istediği kuruma verir.

Verilecek kurum ya da vakıf doğru bir şekilde seçildiğinden emin olunarak zekat verilir. Zekat verilecek kurumun internet web sitesi incelenebilir. Ayrıca bu imkana sahip değilseniz bizzat arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Fetvalara göre verilen sivil toplum kuruluşlarına bağışlarınızı iletebilirsiniz. Bilinen ve ismini duyduğunuz kuruluşları tercih etmeniz önemlidir. Aksi taktirde bağışlarınız yerine ulaşmayabilir. Bu durumun önüne geçmek için mutlaka bilinmiş ve güvendiğiniz yerlerle zekatınızı paylaşmanız önerilir. 

Zekat vermek isteyenler sadece aile yakınlarından olan kişilere zekat veremez. Bunun dışında istediği vakıf veya derneğe bağış yapabilir. Zekat verilemeyecek kişiler anne, baba, anneanne, babaanne, dede, kız çocuk, oğlan çocuk gibi aileden olan kişilerdir.

Zekat Nedir? Zekat Bağışı Nasıl Yapılır? Zekat Bağışı Hangi Vakıflara Yapılır? Zekat Bağışı Kimler Yapar?

Kişi zekatını bu sayılan kişilere veremez ve isterse eğer aile dışından birine verebilir. Vakıf ve derneklere zekat verebileceği gibi dilerse kendi bulduğu kişiyle de zekatını paylaşır. İhtiyaç sahibi kişilere zekat verilebilir ve zekat kabul edilir.

Önemli olan kişinin zekat olarak ihtiyaç sahibine o parayı ulaştırmasıdır. Zekâtı dinin yükümlülüklerine göre veren kişi Allah katında zekâtı kabul olur.

Zekat Bağışı Kimler Yapar?

Zekat bağışı yapmak için öncelikli olarak fetvalar da belirtilen şartlar taşınması gerekir. Zekat vermesi gereken kişi öncelikle Müslüman olmalıdır. Daha sonrasında aklı hür ve kendi kararlarını verip erişkin çağı da olmalıdır.

Ancak bu şekilde bağış verilebilir ve niteliğine uygun bir şekilde zekat yapılır. Zekat verecek kişilerin borcu olmaması ve asli ihtiyaçlarını karşılıyor olması gerekir. Ayrıca hayatını devam ettirirken kullanımının dışında biriktirdiği paranın belli bir meblağa gelmesi durumunda ve üzerinden en az bir yıl geçmesi halinde zekat vermelidir.

Zekat Nedir?

Zekat Nedir? Zekat Bağışı Nasıl Yapılır? Zekat Bağışı Hangi Vakıflara Yapılır? Zekat Bağışı Kimler Yapar?

Zekat bağışı Allah katında uygun görülen şekilde yapılması gereken bir durumdur. Allah zekâtı paylaşımı arttırmak amaçlı zorunlu kılmıştır. Malından artan kişiler bunun zekatını vererek yoksul ile paylaşmalıdır. Bu sayede yoksul kişiler bir nebze olsun rahatlar.

Zekatın verilmesi Allah katında mutlak gereklidir. Belirtilen şartları taşıyan kişilerin zekatını vermesi gerekir. Şartlara uygun kişi zekatını geciktirir ise pek makbul görülmez. Hem sevap işlemek adına hem de Allah’ın emri olan zekat mutlaka yapılmalıdır.

Benzer içerikler;

İnsani yardım vakfı başvurusu!

Vakıflar ve derneklerin verdiği burs ve yardımlar nelerdir?


makale içeriği alt bilgi

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: İHH Nedir? İHH Bağış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu