Engelliler Dostu

Zihinsel Engelli Nedir? Zihinsel Engelli Davranışları

Zihinsel Engelli Nedir? Zihinsel Engelli Davranışları! Zihinsel Engel Dereceleri! Zihinsel Engel Türleri! Ağır Zihinsel Engelli! Orta Ağır Zihinsel Engelliler

Zihinsel Engelli Nedir?

Zihinsel engelli bir bireyin zihinsel birtakım aktivitelerinin normal yaşının altında olması durumudur. Bu durumlarda özellikle standart eğitimin dışında daha farklı bir eğitim verilmesi lazımdır. Çünkü zihinsel engelli bireyler küçük yaşta anlaşılan bazı belirtilerle birlikte kendini gösterir.

Zihinsel Engelli Nedir? Zihinsel Engelli Davranışları
Zihinsel Engelli Nedir? Zihinsel Engelli Davranışları

Zihinsel engelli bireylerin topluma kazandırılması ve zeka gelişimleri için yapılması gereken bir takım uygulamalar vardır. Devletin ve sivil toplum örgütlerinin zihinsel engelli kişilere sunduğu yardımlar desteğiyle aileler rahatlıkla çocuklarına gereken eğitimi verebilmektedir.

Zihinsel Engelli Davranışları

Zihinsel engelli davranışları aslında dışardan rahatlıkla algılanabilir problemlerle anlaşılır. Bunlardan ilki konuşma problemleri ve zeka yetersizliğine bağlı olarak değişken tavırlardır. Hızlı veya çok yavaş bir şekilde hareket edebilirler. Ayrıca yaşlarına göre daha hareketli bir tutum sergileyebilirler. Zihinsel engellerin davranışları kısa süre içerisinde kendini gösterir.

Mutlaka bir bireyin zihinsel engelli olduğunu anlayacağınız bazı sebepsiz hareketleri vardır. Yaptığı hareketler ya da çıkardığı sesler kendi bilinci dışındadır. Zihinsel engelli davranışları değişken ve devamlı kendini yenileyen birtakım süreçlere bağlı olarak kişiden kişiye farklıdır. Yaşı ne olursa olsun bir zihinsel engelli kendi yaşının çok çok altında hareketler gösterebilir.

Zihinsel Engel Dereceleri

Zihinsel engel derecesi her zihinsel engellide birbirinden farklıdır. Bu derece aslında zihinsel engelliliğin orta, ağır ya da çok ağır oluşuna göre farklı düzeylerde bulunur. Düzeye göre eğitilebilir kısmı da birbirinden farklıdır. Buna göre hafif düzey zihinsel engelli bir birey eğitilebilir.

Orta düzey bir engelli kişi ise öğretilebilir. Zihinsel engelleri ağır olan kişiler bir kişiye bağımlı yaşamak zorundadır. En sonuncusu olan zihinsel engellerin çok ağır olmasıysa tam bağımlılığı sağlar. Bu sebepten dolayı en son sayılan çok ağır ve ağır durumdaki zihinsel engelliler mutlaka aileleri ya da onlara bakan kişiler tarafından hayatlarını geçirmek zorundadır.

Zihinsel Engel Türleri

Zihinsel engelli türleri birbirine göre değişkenlik gösterir. Bu türler genellikle zihinsel engellilerin hiperaktif aktivitelerini tanımlar. Bir zihinsel engellinin sahip olabileceği engel türleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Down sendromu
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite
  • Angelman sendromu
  • Heller sendromu
  • Frajil sendromu
  • Hiperleksi

Ağır Zihinsel Engelli

Zihinsel engelli sınıfında ağır zihinsel engelli bireyler tamamen bir kişinin bakımına muhtaçtır. Ağır zihinsel engelliler de eğitsel çalışmalar daha farklı şekillerde yapılmalıdır. Ayrıca bakımından sorumlu olacak kişinin mutlaka eğitilmesi lazımdır.

Açık havaya çıkarılmalı ve her gün bakımının aksatılmaması gerekir. Altının değişiminden yediği yemeğin çeşidine kadar her türlü detaya hakim olmak gerekir. Bu sebepten dolayı profesyonel bir bakım almak şart olabilir. Onun için uygun rehabilitasyon merkezleri vardır.

Öncelikli olarak aile ağır zihinsel engelli durumuna sahip bireyin nasıl bakımının yapılacağını öğrenerek sonrasında kendi bakımını yapabilir.

Orta Ağır Zihinsel Engelliler

Zihinsel engelli sınıfında orta ağır zihinsel engelli bireyler aile bakımına muhtaç ve kendi bakımının da belli bir kısmını karşılayabilir. Bu kişiler mutlaka ailesi ya da ona bakmakla yükümlü olan kişi tarafından kontrol altında tutulmalıdır.

Fazlasıyla hareketli veya son derece sakin bir tavır sergileyebilirler. Bu tamamen o günkü psikolojilerine bağlıdır. Bu durumda ailenin bilinçlendirilmesi önemlidir. Yemesi, gezmesi, aktivitelerde bulunması ve diğer kişisel giderlerinden sağlanması için aileler eğitim almalıdır. Bu eğitimi önce profesyonel kişilerden öğrenerek sonra kendiniz uygulayabilirsiniz.

Orta ağır zihinsel engelli bireyler tekerlekli sandalye ile birlikte yaşamlarını sürdürülebilir. Ayrıca tekerlekli sandalye harici destek alarak da yürümeleri mümkün olabilir. Fakat mutlaka dikkatli ve doğru adımlar atmaları sağlanmalıdır. Zaten herhangi bir uzvunu doğru bir şekilde kullanmadıkları için gerekli eğitimi alan kişilerin engelli bireyi gezdirmesi lazımdır.

Engelli hakları ve detayları için https://engellilerdostu.com/engelliler-dostu/  linkine tıklayın.makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu