Güncel

Cumhurbaşkanı’ndan Engellilere Müjde?

Cumhurbaşkanı’ndan Engellilere Müjde? Engelli Maaşına Zam Var Mı? Güncel Engelli Maaşı Ne Kadar?

Cumhurbaşkanı’ndan Engellilere Müjde? Engelli Maaşına Zam Var Mı? Güncel Engelli Maaşı Ne Kadar? Engelli Maaşına Zam Var Mı?

Cumhurbaşkanı’ndan Engellilere Müjde?

2022 yılının son aylarına yaklaştığımız şu son zamanlarda, yapılacak olan zamlar, EYT düzenlemeleri vb. yenilikler, her alanda olacağı gibi engelliler üzerinde de olacaktır. Engelli bireylerimiz için verilecek olan maddi yardımlar, EYT için yapılacak düzenlemelerde yer almaları gibi türlü türlü haberler içerisinde bulunmaktadırlar. 

EYT, asgari ücret zamları, yenilikler için Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımız tarafından açıklamalar yapılmıştır. Peki son durum nedir ve engellileri kapsayan müjdeler nelerdir?

Engelliler EYT Kapsamına Giriyor Mu?

Cumhurbaşkanı’ndan Engellilere Müjde? Engelli Maaşına Zam Var Mı? Güncel Engelli Maaşı Ne Kadar? Engelli Maaşına Zam Var Mı?

EYT (engellilikte yaşa takılanlar), yıllarca emek verip emekli olmak isteyen vatandaşlarımız takıldığı yaş sorunlarıdır. Sigorta, prim ödemeleri gibi kriterlerin gerçekleştirilmesi sonucu emekli olabilecek olan vatandaşlarımız, yeni gelen kanun ve yeniliklerden dolayı yaş sorunlarına takılarak emekli olamamışlardır. Emekli olabilecek ve EYT kapsamını taşıyacak olan vatandaşlarımız, 9 Eylül 1999 yılı öncesi işe başlamış olmaları şartını taşımalılar. 

Aynı şekilde EYT kapsamına girip giremeyeceğini merak eden engelli bireylerimiz de bulunmaktadır. Engelli bireylerimizin emekli olabilmesi için EYT grubundakiler gibi yaş sıkıntısı zaten yoktur. En fazla yapılabilecek olan yenilik, zaten hali hazırda var olan yaş oranının daha da düşürülmesi olabilir. 

Engelli Maaşına Zam Var Mı?

Cumhurbaşkanı’ndan Engellilere Müjde? Engelli Maaşına Zam Var Mı? Güncel Engelli Maaşı Ne Kadar? Engelli Maaşına Zam Var Mı?

2022 yılının son aylarına yaklaşmışken, asgari ücret ve memur maaşları gibi ücretlerde artışların meydana geleceği söz konusu iken engelliler için de yeniliklerin olup olmayacağı merak konusudur. Her yıl olduğu gibi yapılacak olan zamlar ve maaş artışları engelli bireylerimizi de kapsayacaktır. Ne kadar olacağı hakkında henüz net bir bilgi yoktur fakat asgari ücretin artmasıyla beraber doğru orantılı olacak şekilde değişiklikler yapılacaktır.

Güncel Engelli Maaşı Ne Kadar?

Cumhurbaşkanı’ndan Engellilere Müjde? Engelli Maaşına Zam Var Mı? Güncel Engelli Maaşı Ne Kadar? Engelli Maaşına Zam Var Mı?

Güncel emekli maaşı, 2022 Ekim ayında güncel olarak;

  • %40 ve %69 arası engelli raporu olan vatandaşlarımız için; 1.124 lira,
  • %70 ve üzeri engelli vatandaşlarımız için; 1.687 liradır.

Asgari ücret ve diğer maaşlara yapılacak zam üzerinden belirlenecek tutarlar üzerinden, engelli maaşlarına ve bakım paralarına da zam gelecektir. Ne kadar geleceği ise Aralık ayı sonlarında belli olacaktır.

Bakım Parasına Zam Var Mı?

Aynı şekilde engelli maaşları için yapılacak olan zam oranları da Aralık ayının sonlarına doğru netlik kazanacaktır. Fakat ne kadar olacağı hakkında bir tahmin ya da fikir yok. Bakım parasının artması da, engelli bireylerimizin bakımlarının daha da kaliteli ve düzenli olmasına, bakan kişinin de kazancının artmasına neden olacaktır. 

Güncel Bakım Parası Ne Kadar?

Bakım paraları, 2022 yılının Ekim ayında güncel olacak 3.340 Türk lirasıdır. Engelli, hastalık durumu olan ve kendi bakımını tek başına yapmakta zorluklar çeken veya hiç bakamayan vatandaşlarımıza bakmakla yükümlü olan, bakımlarını üstlenen kişilerin hesaplarına yatacaktır.  

Bakım Parası Sorgulama Ekranı?

Bakım parası almaya hak kazanmış olan bireylerimiz, bakım paralarını sorgulamak için ayın 15’inden itibaren ay sonuna kadar belirlenmiş olan Ziraat Bankası hesapları üzerinden inceleyebilirler. Aynı şekilde e-devlet üzerinden de inceleyebilecekler. E-devlet üzerinden bakım parası sorgulamak için;  https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu sayfasını inceleyebilirler. 

Engelli Maaşı Sorgulama Ekranı?

Engelli maaşı alan vatandaşlarımız, her ayın 5’i ile 9’u arası e-devlet üzerinden incelemelerde bulunabilirler. Engelli maaşı sorgusu yapmak için; https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu sayfasını inceleyebilirler.

ilgili başlıklar;

engelli maaşı alanlara müjde!

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR /// news.google.com///


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu